Na Pradze powstaje nowa przestrzeń dla artystów, rzemieślników i działaczy społecznych
Tradycyjne warsztaty rzemieślnicze sąsiadujące z nowoczesnymi przestrzeniami przeznaczonymi na prowadzenie działań kulturalnych i edukacyjnych – tak ma wyglądać Centrum Kreatywności Nowa Praga, tworzone przy ul. Targowej 80a i Inżynierskiej 3. Fundacja Zmiana, która wygrała konkurs na operatora projektu pilotażowego Forget Heritage, konsultuje z lokalną społecznością podstawy działania powstającego centrum.
Konkurs został ogłoszony w grudniu 2017 r., a jego celem było opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej adaptacji nieruchomości położonych przy Targowej i Inżynierskiej. Projekt obejmuje remont i przebudowę zabytkowej kamienicy przy ul. Targowej 80 a, odbudowę spalonego budynku przy ul. Inżynierskiej 3 oraz zagospodarowanie okolicznych podwórek. Rewitalizacji poddane zostanie około 3500 m² powierzchni. Finalizacja projektu jest planowana na 2022 rok.
Jak wyobrażasz sobie Centrum Kreatywności Nowa Praga?
– Jesteśmy na etapie programu pilotażowego, w który zaangażowani są eksperci z różnych dziedzin, jak również okoliczni mieszkańcy – mówi Weronika Majewska z Fundacji Zmiana. Fundacja działa głównie na warszawskiej Pradze, podejmując inicjatywy związane z aktywizowaniem lokalnej społeczności. Przedsięwzięcia organizacji koncentrują się na kulturze i edukacji, a jej sztandarowe działania to propagowanie czytelnictwa, na przykład poprzez powoływanie i wspieranie bibliotek sąsiedzkich oraz wysyłanie książek do zakładów karnych.
– W naszej siedzibie, przy ul. Inżynierskiej 3 odbywają się rozmaite warsztaty i spotkania robocze, podczas których sondujemy, co najbardziej interesowałoby przyszłych użytkowników nowotworzonego Centrum Kreatywności. Również władze miasta prowadzą własne badania nad tym, jak tym miejscem zarządzać i kto ostatecznie zostanie jego operatorem – opowiada przedstawicielka Fundacji. – Mamy za sobą już szereg konsultacji społecznych, które odbyły się jeszcze zanim wdrożyliśmy projekt pilotażowy. Informujemy i pytamy też ludzi, którzy są najbliżej: sąsiadów, osoby zaangażowane w lokalną działalność społeczną, jak wyobrażają sobie funkcjonowanie Centrum Kreatywności Nowa Praga. Bo to przecież będzie głównie ich miejsce.
W planowanym Centrum Kreatywności Nowa Praga jest przestrzeń na stworzenie warsztatów, w których będzie można używać ciężkiego sprzętu i hałasować, jak również na pracownie artystyczne, pomieszczenia techniczne i magazyny. Jest miejsce na biura fundacji i stowarzyszeń oraz pomieszczenie zaprojektowane z myślą o utworzeniu studia nagrań. Mają się tam znaleźć też sale wystawowe, kawiarnie i miejsca do zabaw dla dzieci.
Siedziba Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi"
Na terenie inwestycji działa już Stowarzyszenie Otwarte Drzwi i wiadomo, że siedziba tej organizacji nadal tam będzie. Stowarzyszenie zajmuje się niesieniem pomocy osobom wychodzącym z trudnych sytuacji życiowych. Zapewnia bezpłatne poradnictwo psychologiczne i zawodowe, prowadzi też ośrodki dla młodzieży z problemami.
– Stowarzyszenie Otwarte Drzwi ma również w kamienicy na Targowej własną kuchnię – „Czerwony Rower”. Zysk z restauracji jest całkowicie przekazywany na pomoc osobom zmagającym się z wykluczeniem, czyli bezdomnym, bezrobotnym, niepełnosprawnym, jak również dzieciom i młodzieży – opowiada Weronika Majewska.
Liczą na inspirującą współpracę
Centrum Kreatywności Nowa Praga jest realizowane w ramach międzynarodowego projektu Forget Heritage*, którego jednym z partnerów jest Miasto Stołeczne Warszawa.
Stworzenie Centrum ma służyć rozwijaniu przedsiębiorczości na terenie dzielnicy oraz wspieraniu lokalnych artystów i rzemieślników. Chodzi też o zaangażowanie warszawiaków w działania związane ze sztuką i rzemiosłem. Dlatego właśnie przewidziano udostępnianie pomieszczeń na działalność gospodarczą, pracowni na przedsięwzięcia artystyczne i miejsc na aktywność społeczną i edukacyjną.
Pomysłodawcy projektu liczą na to, że połączenie pod jednym dachem przedstawicieli tradycyjnego rzemiosła i twórców nowoczesnych form artystycznych zaowocuje inspirującą współpracą.
Potrzeba czasu i przełamania nieufności
– To niełatwy projekt – ocenia przedstawicielka Fundacji Zmiana, operatora projektu Forget Heritage. – Cała trudność polega na tym, że tworzymy coś od podstaw i potrzeba czasu, żebyśmy zobaczyli efekt końcowy. Do tego dochodzi nieufność społeczności naszej dzielnicy, dotycząca przedsięwzięć, podejmowanych przez władze miasta. Pamiętajmy, że cały proces tworzenia Centrum Kreatywności oznacza znaczną ingerencję w tkankę miejską. Na przykład wielu mieszkańców ul. Targowej 80 będzie przez kilka lat pozbawionych miejsc parkingowych. Jednak trudności, na które napotykamy są dla nas bardzo pouczające, a przecież wszystkie działania długofalowe wymagają wiele cierpliwości.
Ponieważ przeznaczenie starych praskich kamienic ma zostać dokładnie określone wspólnie z mieszkańcami, przedsięwzięciu towarzyszy szeroko zakrojona akcja promocyjna na Pradze Północ.
– Na terenie inwestycji na Targowej i Inżynierskiej rozwiesiliśmy plansze z informacjami, dotyczącymi rewitalizacji nieruchomości, każdy może przeczytać, o co w tym wszystkim chodzi. Można też przyjść na spotkanie do naszej siedziby, żeby dowiedzieć się więcej – opowiada Weronika Majewska.
Warszawski Zintegrowany Program Rewitalizacji
Projekt stworzenia Centrum Kreatywności Nowa Praga, przy ul. Targowej i Inżynierskiej wpisuje się w Warszawski Zintegrowany Program Rewitalizacji. Zakłada on działania skoncentrowane na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku, obejmujące kompleksowe inwestowanie we wspólną przestrzeń: w działania społeczne, kulturalne, sportowe. Koordynatorem i inicjatorem Programu jest Urząd m.st. Warszawy, a komórką odpowiedzialną za zarządzanie projektami – Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Założenia programowe realizują także Urzędy Dzielnic, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe oraz aktywiści i mieszkańcy prawego brzegu.
- Pełna nazwa to „Forget Heritage - Innowacyjne, powtarzalne i zrównoważone modele zarządzania współpracą publiczno-prywatną w odniesieniu do zapomnianych terenów zabytkowych dzięki ustanowieniu przedsiębiorstw sektora kultury i sektora kreatywnego".
Wejdź na Mapę Społecznych Miejsc Warszawy i zobacz ponad 170 miejsc prowadzonych w Warszawie przez fundacje i stowarzyszenia. Przejdź do Mapy >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23