W związku ze zbliżającym się końcem obecnej perspektywy finansowej 2007 - 2013 przedstawiamy pokrótce na jakie projekty można było pozyskać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a także jakie konkursy odbędą się jeszcze w tym roku!
Dobiegająca końca perspektywa finansowa 2007 – 2013 sprzyja podsumowaniom. Bilansujemy nasze działania, chwalimy się swoimi osiągnięciami, a z błędów (mamy nadzieję) wyciągniemy wnioski na przyszłość. Z usług Regionalnego Ośrodka EFS w Warszawie każdego roku korzystało średnio 650 instytucji. Najczęściej wspieraliśmy projektodawców w ramach komponentu regionalnego. Komponent regionalny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki to cztery priorytety, w ramach których przewidziano wsparcie dla osób bezrobotnych, osób wykluczonych społecznie, pracowników przedsiębiorstw oraz dzieci, młodzieży i wszystkich dorosłych w zakresie podwyższania kompetencji. Również dzięki pomocy naszych doradców powstawały projekty dedykowane m. in. mamom wracającym na rynek pracy i osobom niepełnosprawnym, powstawały spółdzielnie socjalne i przedszkola, organizowano szkolenia dla osób zatrudnionych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz kursy i studia podyplomowe dla nauczycieli. Setki godzin doradczych i przeszkolenie dziesiątek osób miało przyczynić się do tworzenia wniosków o dofinansowanie na najwyższym poziomie. Uzyskane z Europejskiego Funduszu Społecznego dotacje rzeczywiście przyczyniały się do poprawy sytuacji tych grup naszego społeczeństwa, których sytuacja życiowa wymagała najszybszej interwencji.
Grupą priorytetową wśród Klientów Regionalnego Ośrodka EFS w Warszawie były instytucje z tzw. obszarów wiejskich (gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miasta do 25 tys. mieszkańców). W PO KL dedykowano tej grupie specjalne działania zwane potocznie „małymi grantami”. W ramach działań 6.3, 7.5 i 9.5 można było realizować projekty w obszarze aktywizacji zawodowej, integracji lokalnych społeczności, rozwoju usług społecznych, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz kształcenia przez całe życie mieszkańców obszarów wiejskich. Dzięki możliwościom pozyskania „małych grantów” przeprowadzono szereg warsztatów i zajęć (m. in: języki obce, obsługa komputera, obsługa wózków widłowych, wizaż, diagnoza i rozwiązywanie problemów społecznych).
Doradcy Regionalnego Ośrodka EFS zaangażowani byli w przygotowanie wielu projektów. Niejednokrotnie świadczyli pomoc specjalistyczną w zakresie pomocy publicznej lub zamówień publicznych w projektach PO KL. Jednakże praca nad wnioskiem to dopiero początek pracy nad projektem. Beneficjenci Ośrodka zwracali się również po pomoc w związku z realizacją przedsięwzięć, na które pozyskali środki z EFS. Uczestniczyli w dyżurach tematycznych, doradztwie indywidualnym i grupowym dotyczącym m.in. rekrutacji uczestników projektu, zatrudniania personelu, przygotowania wniosków o płatność, zachowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn, trwałości projektu. Z początkiem roku 2012 Ośrodek rozpoczął świadczenie nowej usługi, jaką jest wizyta wspierająca. Zainteresowane instytucje wysyłają kartę zapotrzebowania na wizytę, zapraszając tym samym pracowników Ośrodka do swojej siedziby lub biura projektu. Doradca zapoznaje się z dokumentacją, analizuje wskazane dokumenty pod kątem zgodności z wymaganiami PO KL oraz udziela rekomendacji i wniosków w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia kosztów niekwalifikowanych a także w celu zapewnienia wysokiej jakości procesów w ramach zarządzania projektem.
Specyficzną grupę projektów stanowią projekty innowacyjne oraz projekty współpracy ponadnarodowej. Nasz doradca specjalizujący się w tych trudnych projektach szkolił i doradzał instytucjom w zakresie opisu grup docelowych i ich zaangażowania w projektach, analizy ryzyka wynikającego z realizacji projektów innowacyjnych, budowania partnerstw ponadnarodowych, rozliczania działań ponadnarodowych czy też sporządzania umów o współpracy ponadnarodowej.
W wielkim skrócie przedstawiliśmy możliwości pozyskiwania środków z Europejskiego Funduszu Społecznego przy pomocy Regionalnego Ośrodka EFS w Warszawie. Pomimo faktu, że nieuchronnie zbliżamy się do końca perspektywy finansowej 2007 – 2013 nadal istnieje szansa na pozyskanie dofinansowania. Jeszcze w tym roku, w komponencie regionalnym w województwie mazowieckim planowane są konkursy w ramach Poddziałania 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacji w regionie”, Poddziałania 9.1.1 „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” oraz Działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”. W ramach wymienionych wyżej konkursów będzie się można starać o dofinansowanie m.in. następujących typów projektów:
- wsparcie dla osób zwolnionych, przewidzianych do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, realizowane w formie tworzenia i wdrażania programów typu outplacement;
- tworzenie nowych lub wsparcie dla istniejących już przedszkoli;
- programy rozwojowe szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe ukierunkowane na zmniejszanie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu kształcenia oraz podnoszenie jakości procesu kształcenia.
Co prawda wiosna nas w tym roku nie rozpieszcza i dość opieszale zmierza ku Mazowszu, ale na nas zawsze można liczyć. Zespół Regionalnego Ośrodka EFS w Warszawie zaprasza do korzystania ze świadczonych przez nas bezpłatnych usług, zarówno w zakresie przygotowania projektów do ostatnich konkursów w tej perspektywie finansowej, jak przy realizacji i rozliczaniu projektów, które otrzymały dofinansowanie w poprzednich latach!