My się wzajemnie inspirujemy – czyli seniorzy i młodzi twórczo na Bielanach
Od ponad roku działamy razem: grupa złożona z młodych i seniorów. Odkrywamy siebie nawzajem, marzymy, działamy oraz pomagamy innym odkrywać swoje marzenia. Podczas finału 12 czerwca 2013 w Bielańskim Ośrodku Kultury podzieliliśmy się z innymi tym, co odkryliśmy w relacjach międzypokoleniowych.
12 czerwca odbył się pokaz finał drugiej edycji projektu „Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu”, realizowanego przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Na „Spotkaniu z ławeczką” pojawili się uczestnicy projektu oraz wiele osób zainteresowanych całym wydarzeniem. Widzowie mogli obejrzeć tego dnia interaktywny spektakl i film, przygotowane przez grupę międzypokoleniową.
Pozytywne opinie uczestników i widzów, stworzonego przez nich spektaklu sprawiły, że rozpoczęła się druga edycja projektu. Żeby dać uczestnikom jeszcze większą przestrzeń do tworzenia, powstały dwie grupy – dramowo-teatralna i dziennikarsko-multimedialna. Wspólne działanie pozwoliło na stworzenie spektaklu oraz filmu, których premierę zaplanowano właśnie na 12 czerwca.
Najpierw widzowie uczestniczyli w interaktywnym spektaklu. Trzy sceny z życia, które naprawdę mogłyby się wydarzyć i które opracowali seniorzy i młodzi. Na bazarze, w biurze, na podwórku, w domu – widzowie w Bielańskim Ośrodku Kultury śledzili uważnie to, co działo się na scenie. Następnie, każdy z nich mógł zaproponować swoje rozwiązania dla problemów scenicznych postaci. “Justyna powinna spojrzeć na Honoratę” – powiedziała jedna z osób z widowni. “I uśmiechnąć się do niej”– dodała druga. Pomysły były wcielane w życie przez postacie – widownia patrzyła, na co udało im się wpłynąć.
Po spektaklu pokazany został film – zapis sondy ulicznej, którą przeprowadzili seniorzy i juniorzy z grupy reportersko-multimedialnej. Co seniorzy mogą dać młodym, a co młodzi mogą dać seniorom? Takie pytania zadano mieszkańcom Bielan i studentom Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Za chwilę to samo pytanie zadane zostało wszystkim uczestnikom „Spotkania z ławeczką”. Wśród odpowiedzi pojawiły się: uśmiech, dystans do życia, słuchanie, zrozumienie, wsparcie, zaufanie, nowe spojrzenie, szczerość.
„Spotkanie z ławeczką” miało jeszcze jeden cel – znalezienie miejsc, gdzie młodzi i seniorzy mogą się spotkać. Jednym z pomysłów członków grupy międzypokoleniowej była właśnie tytułowa osiedlowa ławeczka – dlatego znalazła się ona w centrum zdjęć i spektaklu.
Uczestnicy spotkania odpowiedzieli, że spotkania takie mogą odbywać się na bazarze, w parku, autobusie, czyli tak naprawdę wszędzie. „Młodzi i seniorzy na takim osiedlu jak Bielany żyją obok siebie, jednak często się mijają. A jeśli już wchodzą ze sobą w kontakt, to wzajemne uprzedzenia sprawiają, że trudno im się rzeczywiście usłyszeć. Wraz z grupą chcieliśmy pokazać, że czasami drobna zmiana wystarczy, by cała historia potoczyła się inaczej” – mówi Marta Hamerszmit, koordynatorka projektu.
A na pytanie, czy dialog międzypokoleniowy w ogóle jest potrzebny, odpowiedzieli sami uczestnicy spotkania. „Świetna inicjatywa, zwraca uwagę na potrzebę komunikacji”, „fajny projekt i dużo pozytywnej energii od Was bije”, “Gratulacje! Niech zdobyte doświadczenie przełoży się na codzienność” – to tylko niektóre z opinii na temat rezultatów projektu.
„12 czerwca byłam za kulisami. Widziałam jak uczestnicy projektu ze sobą rozmawiali, widziałam, że darzą się ogromnym szacunkiem i sympatią, a także że liczą się ze swoim zdaniem. Miło było na to wszystko patrzeć.” – wspomina Lidia Robakowska, asystentka koordynatorki, wolontariuszka ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA pomagająca przy organizacji wydarzenia. Było to ostatnie spotkanie zaplanowane w tej edycji. Trzecia edycja rozpocznie się już w sierpniu.
Projekt jest dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.