Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje pierwszy w Polsce proces deliberacyjny przeprowadzony w instytucji kultury - naradę obywatelską artystek i artystów. Jej celem jest włączenie osób tworzących sztukę współczesną w stolicy do współdecydowania o ofercie muzeum dla tego grona.
Muzeum Wspólne
Narada jest otwarta na osoby uprawiające różne dziedziny sztuki, będące w różnej sytuacji zawodowej i mające różne poglądy na to, czym sztuka powinna być i jakie powinno być jej miejsce w społeczeństwie.
– W ramach projektu “Muzeum Wspólne. Narada obywatelska artystek i artystów” zwracamy się bezpośrednio do warszawskich twórczyń i twórców. W procesie narady chcemy wysłuchać ich głosów, a także poznać ich potrzeby i oczekiwania oraz pomysły i propozycje działań. Wszystko po to, żeby wprowadzić w życie rozwiązania, które ich zdaniem będą najlepiej służyć całej artystycznej społeczności stolicy – wyjaśnia Jakub Depczyński, kurator programu publicznego MSN.
“Muzeum Wspólne” to projekt realizowany przez niezależnego badacza i artystę Michała Laskowskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Fundację Stocznia. Jest częścią przemiany, jaką przechodzi MSN w związku ze zbliżającym się otwarciem nowej siedziby na Placu Defilad w Warszawie.
– W swojej twórczości i badaniach podejmuję namysł nad tym, jak współczesne instytucje sztuki i kultury mogą działać wobec aktualnych dylematów polityczno-społecznych. Takie inicjatywy jak narada przesuwają ich rolę z czysto edukacyjnej w stronę instytucji, które aktywnie pomagają wyartykułować wolę społeczeństwa. Decyzje, które dotyczą nas wszystkich, są podejmowane w bardziej demokratyczny sposób. Horyzontem poszukiwań jest muzeum, które wzmacnia integrację, uczestnictwo i wpływ społeczny – mówi Michał Laskowski, z którego inspiracji organizowana jest narada artystów i artystek.
W nowym budynku duża część programu i działalności instytucji będzie współtworzona przez społeczności zgromadzone wokół MSN oraz różnorodne osoby, grupy, kolektywy, ruchy i organizacje społeczne oraz instytucje kultury. Muzeum będzie nie tylko dzielić się z nimi zasobami i infrastrukturą, lecz także zapraszać do wspólnego budowania żywej, otwartej i dostępnej przestrzeni oraz programu. Znajdzie się w nim miejsce na ważne debaty i dyskusje, działania warsztatowe i edukacyjne, relaks i zabawę, samoorganizację i aktywizm oraz - oczywiście - sztukę. W określeniu tych procesów mają pomóc rekomendacje samych warszawskich twórców i twórczyń wypracowane podczas narady.
Narada, czyli co?
Metoda narady obywatelskiej jest sprawdzonym narzędziem w podejmowaniu decyzji. Służy włączeniu zróżnicowanego grona osób do dyskusji i wspólnemu szukaniu rozwiązania w danej sprawie.
– Narada obywatelska to specyficzny typ konsultacji, dający lepsze warunki do rozmowy i większą sprawczość. W naradzie wylosowana grupa osób, po dostarczeniu eksperckiej wiedzy i pogłębionej dyskusji, podejmuje decyzję w drodze głosowania, a jej werdykt staje się wiążący – wyjaśnia Katarzyna Pawłowska, koordynatorka zespołu realizującego naradę w Fundacji Stocznia.
W ramach narady artystów i artystek odbędzie się dyskusja o tym, jak MSN może przyczynić się do poprawy sytuacji warszawskich twórczyń i twórców oraz lepiej odpowiadać na ich oczekiwania i potrzeby. Gospodarzem narady jest MSN, a o jej merytoryczną jakość i niezależność całego procesu zadba Fundacja Stocznia, stołeczna organizacja mająca wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działań partycypacyjnych i deliberacyjnych.
Tworzysz sztukę? Zgłoś się do udziału w naradzie
Udział w naradzie jest otwarty dla wszystkich osób żyjących i/lub pracujących w Warszawie, które tworzą sztukę współczesną oraz:
- które mogą, ale nie muszą mieć wykształcenia kierunkowego,
- dla których działalność artystyczna stanowi główne zajęcie lub które aspirują, aby tak się stało,
- które chcą współpracować z muzeami, galeriami i instytucjami kultury w Warszawie.
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz dostępny na stronie https://bit.ly/naradaMSN do 22 lipca 2024 roku. Spośród chętnych do udziału zespół koordynujący naradę wylosuje 20 osób, tak by grupa odzwierciedlała różnorodność środowiska warszawskich artystów i artystek sztuki współczesnej. Za udział w naradzie osoby uczestniczące otrzymają wynagrodzenie.
Artyści i artystki zdecydują wspólnie, jakiego wsparcia oczekują
Wylosowane do narady osoby spotkają się trzykrotnie - podczas całodziennych spotkań we wrześniowe soboty. Będą szukać odpowiedzi na pytanie “Jak MSN może wspierać warszawskich twórców i twórczynie sztuki współczesnej w 2025 roku (i kolejnych latach), uwzględniając potrzeby i interesy możliwie największej liczby stron?”.
– Zanim osoby biorące udział w naradzie przedstawią swoje pomysły, potrzeby i oczekiwania, wysłuchają różnych opinii eksperckich. Temat funkcjonowania warszawskiego sektora artystycznego zostanie im przedstawiony z kilku perspektyw (socjologicznej, zarządzania instytucjami czy rynkowej). Poznają też realia działania instytucji kultury i związane z nimi ograniczenia, a także rekomendacje dobrych praktyk oraz przykłady innowacyjnych działań realizowanych w Polsce i zagranicą –wyjaśnia Pawłowska. – Po zapoznaniu się z głosem eksperckim grupa będzie wysuwać i dyskutować propozycje rozwiązań, które mogłyby zostać wprowadzone w życie przez MSN. A na koniec narady zagłosuje nad wszystkimi wypracowanymi rozwiązaniami, wybierając te z nich, które najlepiej odpowiedzą na potrzeby stołecznych artystów i artystek.
MSN odniesie się do wszystkich przegłosowanych propozycji działań, w 2025 roku wdroży te z nich, których koszty realizacji zmieszczą się w założonym budżecie (100 tys. złotych), a w kolejnych latach będzie kontynuować działania rekomendowane przez naradę. Podsumowanie i raport z procesu narady, zawierający listę wybranych rozwiązań, zostaną na jesieni udostępnione publicznie, umożliwiając innym instytucjom kultury korzystanie z wypracowanej wiedzy i pomysłów.
Więcej informacji o procesie, jego celu oraz zasadach znajduje się na stronie https://muzeumwspolne.artmuseum.pl.
Źródło: Fundacja Stocznia