Kolejne muzea w Warszawie przygotowane do zwiedzania przez osoby niewidome i niesłyszące. W stolicy są już cztery, w których eksponaty można usłyszeć rękoma i zobaczyć uszami. To Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Muzeum Narodowe i najnowsze Muzeum Fryderyka Chopina.
Na zdjęciu: Zwiedzanie Muzeum Narodowego przez osoby niedowidzące i niewidome. Dzięki audiodeskrupcji osoby z dysfunkcjami wzroku mogą zobaczyć obraz w wyobraźni.
Chopin na migi
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to pierwsze w Polsce muzeum, w którym wszystkie multimedia zawierają zarówno napisy jak i tłumaczenie na polski język migowy. W ramach projektu "Poza Ciszą i Ciemnością" Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", we współpracy z Dostępni.eu przetłumaczonych zostało ponad 100 filmów o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Zorganizowane grupy Głuchych mają też szansę na zwiedzenie muzeum z tłumaczem migowym. W muzeum audiodeskrypcją opatrzono 7 sal, w każdej z nich osoby niewidome będą mogły usłyszeć opis 2 eksponatów oraz dotknąć zapisu nutowego w postaci tyflografiki.
Audiodeskrypcja oknem na sztukę
Przez ostatnie 2 lata zaadaptowane zostały 4 sale w Zamku Królewskim. Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome mogą zwiedzać Salę Tronową, Pokój Marmurowy, królewską Sypialnię oraz Salę Rycerską. W 2011 roku rozpoczęła się współpraca z Muzeum Narodowym. W ubiegłym roku udostępniono prawie 40 dzieł na wystawie "Kolekcja w Królikarni". Obecnie zakończyliśmy audiodeskrypcję 40 najcenniejszych obrazów w Muzeum Narodowym w Warszawie. W muzeach odbyło się także zwiedzanie z tłumaczem migowym.
Pionierzy dostępności
Pierwszym warszawskim muzeum, w którym część ekspozycji została przystosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu było Muzeum Powstania Warszawskiego. Od 2010 roku do dyspozycji osób niewidomych jest książka z opisami brajlowskimi, pocztówki dźwiękowe z wybranych oraz audioprzewodniki z profesjonalnym opisem, który pozwala wyobrazić sobie konkretny eksponat. Dla osób niesłyszących wybrane materiały filmowe opatrzono napisami oraz umożliwiono zwiedzanie muzeum z przewodnikiem i tłumaczem języka migowego.
Realizatorem projektu "Poza Ciszą i Ciemnością" w latach 2009-2012 była Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Projekt kontynuuje Fundacja Kultury Bez Barier. Od 2010 roku przedsięwzięcie wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Fundacja Kultury Bez Barier