Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1964 roku i posiada jedne z najbogatszych zbiorów eksponatów lotniczych w Europie i świecie. Niektóre eksponaty można zobaczyć tylko w Krakowie. Każdego roku przyciąga ono setki zwiedzających z najdalszych zakątków globu.
Od kilku lat trwa intensywna modernizacja obiektu. Kluczowym elementem tego przedsięwzięcia jest planowana od kilku lat budowa nowego gmachu muzeum, która napotykała na przeszkody z uwagi na znaczne koszty. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji było zakwalifikowanie inwestycji do listy indywidualnych projektów kluczowych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, Oś Priorytetowa 5. Krakowski Obszar Metropolitalny, Działanie 2 Rozwój funkcji metropolitalnych Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W dniu 27 marca 2008 podpisano umowę przyznającą promesę współfinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej. Wyznaczała ona harmonogram zadania i dalszą ścieżkę postępowania przy realizacji inwestycji. Tego samego dnia podpisano też umowę z wykonawcą inwestycji – firmą Budostal-2 S.A. z Krakowa, która wygrała przetarg na realizację obiektu.
Przekazanie placu pod budowę wykonawcy gmachu nastąpiło w dniu 31 marca 2008 roku, w dniu 19 maja 2008 roku odbyło się poświęcenie i wmurowanie Aktu erekcyjnego. Otwarcie obiektu dla zwiedzających ma nastąpić w pierwszej połowie września 2010 roku.
Projekt „Budowa Lotniczego Parku Kulturowego w tym Gmachu Głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie” jest wart 45,6 mln zł. Ze środków Unii Europejskiej pochodzi 30,7 mln zł, a 14,9 mln z budżetu Województwa Małopolskiego.
Projekt Muzeum Lotnictwa Polskiego ma charakter kulturalny, sprzyja rozwojowi sektora kultury i turystyki kulturowej, w rezultacie wpływa na podniesienie konkurencyjności Małopolski. Jego realizacja przebiega według założeń i wytycznych Działania 5.2 Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, które zakłada podjęcie szeregu inicjatyw mających na celu podniesienie roli Krakowa jako metropolii europejskiej oraz wzmocnienia funkcji metropolitalnych obszaru. Przedsięwzięcie przyczyni się do wzrostu znaczenia kultury w obszarze metropolitalnym jako czynnika wpływającego na dywersyfikację i zwiększenie zatrudnienia, poziom życia mieszkańców oraz rozwój społeczno-gospodarczy.
Źródło: Muzeum Lotnictwa