Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
- Wiele codziennych zajęć nie pozwala na wyjazdy do kina, teatru lub innych placówek kultury, dlatego postanowiliśmy działać dla lokalnego środowiska i mam nadzieję, że nam się to udaje, czego dowodem jest to, że wielu mieszkańców przyłącza się do organizacji różnych przedsięwzięć - z Elżbietą Dominiczak bibliotekarką z Muszkowa rozmawia Ryszard Waldun.
Ryszard Waldun: Od kiedy pracuje pani w bibliotece?
Elżbieta Dominiczak: Nasza biblioteka jest filią gminnej biblioteki publicznej w Krzeszycach. Mieści się w budynku po szkole podstawowej, która ostatecznie została zamknięta w roku 1986. Po zmianie przeznaczenia budynków poszkolnych bibliotekę przeniesiono z prywatnego domu do obecnego lokalu (po byłej szkole). W bibliotece w Muszkowie pracuję od czerwca 1991 r.
Więcej jest czytelników dorosłych, czy dzieci?
E.D.: - Ogółem czytelników zarejestrowanych jest 205, w tym czytelników najmłodszych 52 osoby.
Słyszałem, że organizuje Pani także różne imprezy dla mieszkańców.
E.D.: - Biblioteka w Muszkowie filia Gminnej Biblioteki w Krzeszycach pełni nie tylko funkcję typową dla bibliotek, ale jest również swoistym centrum kultury. Mimo, iż jest małą jednostką ma rozszerzoną działalność na potrzeby specyfiki miejscowości. Znana jest przede wszystkim z tego, że od lat motywuje mieszkańców do uczestnictwa w kulturze. Biblioteka ma też swój skromny udział w festynach, zjazdach Muszkowiaków organizowanych przez Radę Sołecką i społeczność lokalną. Na wielu spotkaniach z czytelnikami biblioteki, prowadzone są: warsztaty folklorystyczne, instalacje teatralne. Tradycją stały się zajęcia wakacyjno-feryjne dla dzieci i młodzieży. Od roku 2009 działa Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, który stał się ważnym miejscem aktywnego spędzania wolnego czasu licznej grupy czytelników. Satysfakcja z pracy w bibliotece wynika również z współpracy i silnej więzi z Biblioteką Gminną w Krzeszycach , której biblioteka w Muszkowie jest filią. Często użytkownicy biblioteki w Muszkowie uczestniczą w imprezach organizowanych przez Bibliotekę Gminną (wycieczki autokarowe do Witnicy, Sulęcina i Gorzowa i inne).
Można powiedzieć, że biblioteki działające we wsiach to takie lokalne ośrodki kultury?
E.D.: - Tak, to prawda, wiele codziennych zajęć nie pozwala na wyjazdy do kina, teatru lub innych placówek kultury, dlatego postanowiliśmy działać dla lokalnego środowiska i mam nadzieję, że nam się to udaje, czego dowodem jest to, że wielu mieszkańców przyłącza się do organizacji różnych przedsięwzięć. I na przykład poniższa rozmowa, oddaje treść powyższego: Dokąd sąsiadka idzie?, Do Klubu sąsiedzie! I wszyscy wiedzą, że do KLUBU w bibliotece.
Źródło: inf. nadesłana
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.