Musethica odbędzie się w Warszawie po raz trzeci. Muzyka klasyczna w wykonaniu znakomitych młodych instrumentalistów zabrzmi m.in. w ośrodku dla uchodźców, w szkołach specjalnych, centrach socjoterapii i samopomocy, szpitalnych oddziałach psychiatrycznych i rehabilitacyjnych.
Wśród zaproszonych artystów znaleźli się światowej klasy muzycy i pedagodzy – izraelski altowiolista Avri Levitan oraz amerykański waltornista Stefan de Leval Jezierski, członek Scharoun Ensemble i były wieloletni członek Berliner Philharmoniker. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23–28 października. Dwa koncerty będą otwarte dla szerokiej publiczności, w tym koncert finałowy 28 października w sali Nowa Miodowa. Wstęp wolny.
Musethica to międzynarodowy program łączący komponenty edukacyjny i popularyzatorski z działalnością służącą integracji społecznej. Powołany do życia w 2012 przez altowiolistę i edukatora Avriego Levitana funkcjonuje już w 12 krajach. Koncentruje się na takim rodzaju edukacji młodych i uzdolnionych instrumentalistów, by ich interpretacje muzyki kameralnej, obok wysokiej wartości artystycznej, charakteryzowały się dużą komunikatywnością. Polska edycja programu realizowana jest przez Sinfonię Varsovię od 2021 roku.
Biorący udział w Musethice muzycy przygotowują program pod okiem zaproszonych artystów-mentorów, wykonując go następnie przed szczególnymi grupami słuchaczy pochodzącymi ze społeczności często pozbawionych możliwości uczestnictwa w koncertach muzyki klasycznej, m.in. w domach opieki, szpitalach, ośrodkach pomocy i placówkach edukacyjnych. „Muzyka otwiera na emocje, których inne narzędzia terapeutyczne nie są w stanie poruszyć”, mówi arteterapeutka Wioletta Rybczyk, podkreślając terapeutyczne i poznawcze walory projektu.
Bliski kontakt młodych artystów ze słuchaczami i możliwość podzielenia się wzajemnie wrażeniami po koncercie pozwalają obu stronom odczuć wyjątkową moc muzyki i szerzej sztuki jako sposobu komunikacji i przekazywania emocji. „Granie przed publicznością Musethiki”, mówi oboistka Marta Piznal, uczestniczka projektu, „pozwala mi na głębszym poziomie przeżywać emocje, współdzielić je ze słuchaczami”.
Wspólny program koncertów obejmie Septet Es-dur op. 20 Ludwiga van Beethovena oraz szereg innych utworów kameralnych wybranych przez uczestników projektu. U boku mentorów Avriego Levitana (altówka) i Stefana de Levala Jezierskiego (waltornia) wystąpią członkowie 12. Akademii Sinfonia Varsovia – klarneciści Krzysztof Galbarczyk i Jan Tomaszuk, muzycy Sinfonii Varsovii – skrzypaczka Sławomira Wilga i kontrabasista Mateusz Wadowski, a takżezaproszeni goście: fagocistka Karolina Mizera i wiolonczelistka Agata Nowak.
Gdzie zagrają?
Koncerty odbędą się w lokalizacjach na terenie Warszawy – na Kamionku, Grochowie, Bielanach i w Aninie oraz podwarszawskich Laskach i Józefowie. Artyści wystąpią m.in. w Punkcie Pobytu Długoterminowego – Oddział „Żupnicza” (ul. Żupnicza 11), Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym dla Osób Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach (ul. Brzozowa 75, Izabelin), Klubie Samopomocy Fundacji Psychiatrii Środowiskowej im. prof. Andrzeja Piotrowskiego (ul. Kasprowicza 30), Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii (ul. 3 maja 127, Józefów), Szkole Podstawowej Specjalnej nr 240 (ul. Weterynaryjna 3), na oddziałach psychiatrycznych Szpitala Bielańskiego (ul. Cegłowska 80) i w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii „Kąt” (ul. Zorzy 17).
Tegoroczny cykl zamkną wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności: koncert w kawiarni Mała Sicilia di Stefano Terrazzino 27 października o 19:00 (ul. Kinowa 19) oraz koncert finałowy w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 w Warszawie 28 października o 12:00 (ul. Rakowiecka 21). Wstęp wolny.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronach: www.sinfoniavarsovia.org (w języku polskim) oraz www.musethica.org (w języku angielskim).
Źródło: Fundacja Sinfonia Varsovia