MSW: nie będzie obowiązku stawiennictwa w konsultacjach resortu
Konsultacje nadzwyczajne urządziło styczniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pisząc do organizacji, że ich uwagi do projektu ustawy o cudzoziemcach przepadną, jeśli organizacje nie stawią się na konferencji uzgodnieniowej. Teraz wyjaśnia, że te sformułowania nie powinny się znaleźć w listach do organizacji i nie będą stosowane.
Pod koniec stycznia odbywała się w MSW konferencja uzgodnieniowa dotycząca nowej, przygotowywanej od dwóch lat ustawy o cudzoziemcach. Projektu ustawy pilnuje co najmniej kilkanaście organizacji praw człowieka. Na siedem dni przed konferencją otrzymały one od MSW pismo, w którym Ministerstwo sformułowało zasady dalszych konsultacji projektu. Czytamy w nim m.in., że „brak udziału Państwa przedstawiciela w konferencji zostanie potraktowany jako odstąpienie od zgłoszonych i nieuwzględnionych uwag” oraz nieprzesłanie uwag w przedstawionym terminie zostanie „potraktowane jako uzgodnienie projektu”.
Batory do MSW: dajemy dwa tygodnie na Kodeks Konsultacji
Żadna uwaga nie została skreślona – wyjaśnia Ministerstwo
MSW w rozmowie z ngo.pl zapowiedziało, że odpowie na list Fundacji. Rzecznik Ministerstwa tłumaczyła również, że w liście padły „nietrafne sformułowania”, którymi Ministerstwo nie chciało nikogo urazić.
– Nigdy nie było intencją MSW pomijanie uwag zgłaszanych przez jakąkolwiek organizację pozarządową - powiedziała nam Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa MSW. – Przeciwnie, każda zgłoszona uwaga jest wnikliwie analizowana. Konsultujemy projekty aktów prawnych z ponad trzydziestoma organizacjami pozarządowymi. Sformułowania, które zostały użyte nie powinny się znaleźć i nie będą stosowane. Pełne oraz wyczerpujące wyjaśnienia ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostaną w przyszłym tygodniu przekazane Fundacji Batorego.
Rzecznik nie odpowiedziała jednak, czy MSW przyjmie Kodeks Konsultacji społecznych, jak postulowała Fundacja.
Obywatelskie Forum Konsultacji: fasadowe konsultacje
Prawniczka z Obywatelskiego Forum Legislacji, Ewa Kierzkowska mówiła natomiast, że ma swój własny wskaźnik przejrzystości procesu legislacyjnego – od kilku lat czeka też bezskutecznie na opracowanie regulaminu posiedzeń Rady Ministrów. Natomiast Piotr „Vagla” Waglowski uspokajał, że to od kilku lat pierwsza zima, która nie daje podstaw do protestów społecznych, ale w sprawie przejrzystych konsultacji trzeba przygotować się na długi marsz.
Pobierz
-
201303261645540911
857159_201303261645540911 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna (ngo.pl)