Mrągowo: zakończono realizację projektu skierowanego do młodzieży z gminy Piecki
28 kwietnia w Pensjonacie Wileńskim w Mrągowie zakończono realizację projektu oficjalną konferencją podsumowującą, w której uczestniczył Stanisław Bułajewski – Przewodniczący Rady Powiatu Mrągowskiego, Lech Gołębicki – dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, Agnieszka Kurczewska – wójt gminy Piecki i Jolanta Kowalczyk – kierownik GOPS Piecki oraz zaproszeni goście i uczestnicy projektu.
Stowarzyszenie Młodych na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w Olsztynie w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pieckach w okresie od 01 stycznia 2011 roku do 30 kwietnia 2011 roku realizowało projekt pt.: „Młodzieżowi liderzy w środowisku wiejskim”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
W trakcie spotkania wygłoszone zostały referaty:
„Młodzi liderzy w środowisku wiejskim” – założenia projektu, osiągnięte cele i rezultaty i aktywny udział młodzieży i jego rola dla środowiska lokalnego gminy Piecki
Anna Madrak – koordynator projektu
Partnerstwo i równość płci – wspólna aktywizacja młodzieży prowadzona przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach i Stowarzyszenie Młodych na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w Olsztynie w ramach projektu „Młodzi liderzy w środowisku wiejskim”
Jolanta Kowalczyk – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach
Inicjatywy lokalne metodą na aktywizację społeczności lokalnej i aktywne włączenie młodzieży z mniejszymi szansami
Marcin Łupkowski - pełnomocnik Stowarzyszenia Młodych na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w Olsztynie
Zarządzanie projektem, monitoring i ewaluacja projektu, czyli o tym co udało się osiągnąć dzięki wsparciu EFS w ramach POKL
Marcin Komaiszko – przewodniczący Stowarzyszenia Młodych na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w Olsztynie
O społecznym znaczeniu wolontariatu jako metody budowania społeczeństwa obywatelskiego w aspekcie prawnym
Stanisław Bułajewski, pracownik akademicki, radca prawny
W trakcie konferencji wystąpili Rafał Deptuła – artysta muzyk i Oskar Giers – twórca ludowy. We dwóch ukończyli uczestnictwo w projekcie. Ich talent towarzyszył całemu naszemu projektowemu przedsięwzięciu. Poprzez projekt osoby te zostały zauważone.
Konferencji towarzyszył catering, a każdy z uczestników otrzymał materiały dotyczące projektu i wygłaszanych referatów.
Projekt był skierowany jest do 16 osób zamieszkałych gminę Piecki w wieku od 15 do 25 lat, które zainteresowane są rozwojem własnej aktywności społecznej i zawodowej oraz nabyciem umiejętności lidera. Filozofia liderstwa w myśl naszego projektu jest prosta od działacza społecznego, poprzez lokalnego animatora prowadzimy i kierunkujemy młodzież w byciu samodzielnym i odpowiedzialnym liderem. W ramach tego w projekcie przeszkoliliśmy 16 osób, które prowadziły działania aktywizujące środowisko lokalne. W ramach projektu zostało przeprowadzonych 162 godz. zajęć warsztatowych i 8 godz. konsultacji.
Osoby uczestniczące w projekcie dzięki wsparciu UE otrzymały zwrot kosztów dojazdów, posiłki oraz specjalistyczną wiedzę służącą budowaniu grupy, komunikacji interpersonalnej, tworzenia projektów i pozyskiwania środków unijnych, nauczyły się pracy w środowisku lokalnym, poznały podstawy prawne dotyczące wolontariatu – zawierania umów, praw i obowiązków, nauczyły się zarządzać projektem, opracowały i przeprowadziły inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach, na które otrzymały w ramach projektu granty w wysokości 250,74 zł i pomoc kadry projektu.
14 kwietnia 2011 roku w miejscowości Dłużec i Machary przeprowadzono dwa "eventy". 16 kwietnia w miejscowości Machary i 21 kwietnia w Lipowie odbyły się kolejne wydarzenia, zorganizowane przez młodzież uczestniczącą w projekcie „Młodzi liderzy w środowisku wiejskim”, realizowanym w ramach działania 7.3 PO KL.
Młodzież przygotowała inicjatywy lokalne, mające na celu włączenie w działanie środowiska lokalnego gminy Piecki. Były to cztery inicjatywy młodzieżowe, tzw. eventy, które młodzież pracująca w czteroosobowych grupach przygotowała dla mieszkańców tych miejscowości i lokalnej społeczności. W miejscowości Dłużec zorganizowano „Spotkanie z poezję”, na którym wystąpił, wykonując własne utwory, uczestnik projektu Rafał Deptuła. Zagrali także Michał Kordek i Bartek Mróz, wiersze własnego autorstwa wyrecytował Oskar Giers. W trakcie spotkania wysłuchaliśmy również występu Teatru „Iskierka Nadziei” z Piecek, tworzonego przez Polski Związek Emerytów i Rencistów i Inwalidów Koło Nr 1 w Pieckach. W spotkaniu wzięło udział 40 osób.
W Macharach 14 kwietnia rozpoczęły się zajęcia plastyczne, na których przygotowywane zostały ozdoby wielkanocne. W zajęciach wzięło udział ponad 15 osób w różnym wieku. 16 kwietnia przy świetlicy wiejskiej w tej miejscowości zasadzono krzewy ozdobne oraz kwiaty. W akcji uczestniczyło ponad 20 osób. Ostatni event zrealizowany był w miejscowości Lipowo 21 kwietnia 2011 roku. Było to spotkanie wielkanocne dla mieszkańców Lipowa, zwłaszcza emerytów i rencistów. Wsparcia działań dokonał sołtys wsi Lipowo Pan Stanisław Biegaj. W evencie wzięło udział 35 osób.
Działaniami w ramach czterech eventów objęto 110 osób zamieszkujących gminę Piecki. Realizacja inicjatyw była możliwa dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W spotkania aktywnie angażuje się partner projektu: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach.
Źródło: Młodzież Piecki