Mrągowo – Ruciane-Nida. Umowa partnerska na rzecz upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Mrągowie
16 października 2009 roku Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej „SEEiK” z Mrągowa i Stowarzyszenie Kobieta na Plus z Rucianego-Nidy zawarły umowę partnerską na rzecz upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Mrągowie.
Partnerstwo jest historyczne. To pierwsza tego typu formalna umowa pomiędzy organizacjami w Mrągowie, której obowiązywanie ma doprowadzić do promocji kultury żydowskiej, edukacji na temat historii Żydów, upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Mrągowie.
Partnerstwo tworzą : Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej „SEEiK” ul. Wileńska 36/1 11 – 700 Mrągowo reprezentowane przez: Prezesa Zarządu SEEiK – Pana Marcina Łupkowskiego, Skarbnika Zarządu SEEiK – Panią Annę Sobiech i Stowarzyszenie Kobieta na PLUS 12-221 Ruciane-Nida ul. Zielona 38/3 reprezentowana przez: Prezes Zarządu SKNP – Panią Barbarę Elżbietę Wyłudek, Wiceprezes Zarządu SKNP – Panią Elżbietę Gąska.
Partnerstwo zrzeszonych podmiotów i osób dostrzega potrzebę działania na rzecz upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Mrągowie. Partnerstwo zawiązywane jest dla zwiększenie możliwości wynikających ze współpracy i współdziałania. Partnerstwo zakłada współprace z samorządem, organizacjami i osobami. Partnerstwo promuje najlepsze praktyki, poprzez co zwiększa wiedzę mieszkańców na temat kultury i przeszłości żydowskich mieszkańców Mrągowa, uczy tolerancji i tworzy właściwy obraz wspólnego dziedzictwa.
Partnerzy stawiają sobie za cel zintegrowania działań instytucji, organizacji pozarządowych, samorządu lokalnego, przedsiębiorców oraz innych podmiotów na rzecz upamiętniania cmentarza żydowskiego oraz wspólnego dziedzictwa.
Cel, który stawiają przed sobą partnerzy będzie realizowany poprzez następujące działania:
- Upamiętnienie cmentarza żydowskiego w Mrągowie, poprzez jego opisanie, oznaczenie tablicą i zagospodarowanie terenu wokół;
- Informowanie o historii i kulturze mrągowskich Żydów, a także o działania podejmowanych przez Miasto Mrągowo;
- Organizowanie spotkań i odczytów dotyczących historii Żydów;
- Propagowanie idei dialogu kultur i tolerancji w stosunku do mniejszości narodowych;
- Organizacje konkursów historycznych związanych z mniejszościami narodowymi;
- Kobieta w kulturze żydowskiej.
Pobierz
-
200911260948300322
498506_200911260948300322 ・38.72 kB
Źródło: Stowarzyszenie SEEiK