W sobotę, po raz trzeci zorganizowano w Mrągowie „Święto Drzewa”, które odbyło się w ramach III Forum Ochrony Przyrody Mazurskiej. Akcja przebiega pod hasłem edukacji ekologicznej i przyrodniczej.
Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej SEEiK, które otrzymało na to środki z Gminy Miejskiej Mrągowo.
„Święto drzewa” wsparły „Zielone Dzieciaki” Zosi Wojciechowskiej, Mazurski Park Krajobrazowy z Krutyni, Młodzieżowy Dom Kultury w Mrągowie i Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.
Święto Drzewa obchodzone jest 10 października. To ogólnopolska akcja zainicjowana przez Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Klub Gaja, w którą samorząd, organizacje i mieszkańcy Mrągowa włączają się rokrocznie.
W tym roku burmistrz miasta Otolia Siemieniec posadziła drzewko dla pokoju na Placu Unii Europejskiej. Drzewko to klon, który przygotowała Firma Remondis. Sadzeniu drzewa towarzyszyła orkiestra dęta z Mrągowa. Muzycy odegrali Hymn Unii Europejskiej i pomogli posadzić drzewo, które w symboliczny sposób zostało objęte przez dzieci dłońmi.
W tym dniu w Polsce i na świecie były sadzone podobne drzewka. Przesłaniem tego działania jest pokój na świecie, którego symbolem jest drzewo, jako ważne dla wszystkich mieszkańców ziemi bez względu na narodowość czy przekonania. Drzewo bowiem daje schronienie i jest źródłem życia. Jest ważne dla przetrwania.
Specjalne drzewko dla pokoju otrzymała 10 Leśna Drużyna Harcerska, był to jesion wyniosły, który druh Grzegorz Piątek (Żuraw) wraz z harcerzami posadzi w intencji pokoju na ziemi. Sadzenie drzewa nie było jedyną atrakcją w tym dniu. W CKiT w Mrągowie zorganizowano wystawę i warsztaty.
Wystawa składała się z prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola „Stokrotka” w ramach konkursu ekologicznego "Mrągowo moje miasto i otaczająca je przyroda" i prace jesienne "Zielonych Dzieciaków" oraz dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz wystawy przygotowanej przez Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni.
Warsztaty florystyczne prowadzone były przez Zosię Wojciechowską a edukacyjna przez Wojciecha Głąbińskiego z Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W warsztatach brały udział dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury.
Na uczestników czekały materiały dotyczące ochrony środowiska dostarczone przez Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni, Fundację Zielone Płuca Polski, Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot.
Dodatkową atrakcją była wystawa edukacyjna poświęcona mrągowskim Żydom, na której prezentowano materiały związane z ich historią oraz prace uczestników konkursu im. Prof. Abrahama Heschela „Tolerancja i społeczeństwo obywatelskie”. Szczególnym zainteresowaniem ze względu na przygotowania do Dni Papieskich cieszyła się praca Daniela Tworka z Prusinowa, ukazująca Jana Pawła II i rabinów.
Źródło: SEEiK