Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej (SEEiK) obchodzi w tym roku swoje szóste urodziny. Cały zarząd stowarzyszenia stanowi młodzież. Choć bronili się przed łatką organizacji wsparcia, dziś uważają, że błędem było odrzucenie takiego kierunku rozwoju. W ciągu kilku lat doświadczeń, to właśnie wspieranie inicjatyw różnych grup młodzieżowych, przyniosło największe owoce.
Skrzypek na dachu
Dopiero w 2010 roku do statutu organizacji dodano promocję historii i kultury Żydów, choć wówczas organizacja miała już za sobą 4 lata doświadczeń na tym polu. Od 2009 roku SEEiK wspólnie z partnerami z samorządów i organizacji pozarządowych organizuje konkurs historyczny „Tolerancja a społeczeństwo obywatelskie. Miejsce Żydów w historii i kulturze Warmii i Mazur im. Prof. Abrahama Heschela”. Celem konkursu jest promocja historii i kultury Żydów zamieszkujących w przeszłości region Warmii i Mazur. W ciągu dwóch lat działalności SEEiK zorganizował ponad 18 wystaw i ekspozycji związanych z historią i kulturą Żydów, m.in.: „Polacy i Żydzi wspólne sąsiedztwo”, „Synagogi i cmentarze południowo-wschodniej Polski” czy „Krajobrazy Izraela”.
Kultura żydowska pielęgnowana przez młodych
Działania na rzecz promocji kultury żydowskiej były też okazją do nawiązania stosunków z partnerami za granicą. Stowarzyszenie zrealizowało kilka międzynarodowych wymian młodzieży, m.in.: „Dialog – dyskusja – zrozumienie różnorodności kultur żyjących obok nas” (z partnerem z Białorusi) oraz „Despite the differences, we are the same” (z partnerem z Izraela). Za całokształt działań organizacji, w marcu 2011 roku, SEEiK otrzymał nagrodę w postaci wyróżnienia projektem miesiąca, przyznawaną w programie „Przywróćmy Pamięć”. – To w dużej mierze zasługa młodzieży z Polski i Bułgarii, że udało się nam wypracować materiały – mówi Marcin Łupkowski, prezes SEEiK.
SEEiK nie spoczywa na laurach. Kontynuuje swoje prace na rzecz promocji historii i kultury żydowskiej. Jednocześnie, korzystając z doświadczeń w obszarze pracy z młodzieżą, rozwija narzędzia wsparcia dla młodych z lokalnej społeczności. Od kwietnia 2012 roku angażuje się w organizację i realizację Centrum Wolontariatu. W ramach swoich działań na polu promocji wolontariatu wspiera także grupę realizującą projekt „Po godzinach w akcji”.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa