21 listopada świętowaliśmy Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji, jak co roku, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak wręczyła nagrody i podziękowania pracownikom pomocy społecznej, którzy w tym roku wykazali się wybitnymi i nowatorskimi osiągnięciami w swojej pracy. Z uznaniem spotkały się też osoby zajmujące się rozwojem ekonomii społecznej.
W tym roku do ministerstwa napłynęło 200 wniosków o przyznanie nagród w zakresie pomocy społecznej (w tym 96 wniosków o przyznanie nagrody w kategorii indywidualnej i 104 wnioski w kategorii zespołowej).
Ostatecznie przyznano 7 nagród pieniężnych i 13 listów gratulacyjnych. Powędrowały one do pracowników socjalnych i osób zajmujących się walką z wykluczeniem społecznym w lokalnych społecznościach. Na co dzień anonimowi, w minioną sobotę zostali publicznie docenieni i dostrzeżeni.
Kim są laureaci? Większość z nich to pracownicy różnych instytucji pomocy społecznej. Wielu z nich aktywnie angażuje się ponadto w sprawy lokalnych społeczności, prowadząc różnego rodzaju zajęcia czy inicjatywy pozazawodowe. Nagrody indywidualne powędrowały do:
- Magdaleny Zynda-Lis – kierownik Sekcji Pomocy Środowiskowej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Barlinku, woj. zachodniopomorskie
- Łucji Andrzejczyk – dyrektor Biura Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku, woj. kujawsko-pomorskie
- ks. Józefa Krawca z Gminy Strzelce Opolskie, pracującego w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich, woj. opolskie i w Domach Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej ,,Barka”
- Urszuli Wiesner – Pracownik socjalny w zespole opiekuńczo-wychowawczym nr 4, Centrum Opiekuńczo-Wychowawcze Pomocy Dziecku i Rodzinie w Sosnowcu, woj. śląskie
W tym roku ze specjalnym uznaniem MPiPS spotkali się ponadto pracownicy ośrodków pomocy społecznej, którzy włączyli się w walkę ze skutkami powodzi. Minister Fedak wyraziła szczególne uznanie dla ich zaangażowania i gotowości niesienia pomocy w trudnych warunkach.
Nagrodzeni i wyróżnieni pracownicy zasłużyli się szczególnie w takich obszarach jak: praca na rzecz osób wykluczonych (niepełnosprawnych, bezrobotnych, kobiet, więźniów) poprzez aktywizację zawodową, opiekę i pomoc społeczną, tworzenie platformy współpracy między organizacjami pozarządowymi a administracją publiczną, opieka nad sierotami, tworzenie infrastruktury wsparcia dla osób potrzebujących (zwłaszcza w małych miasteczkach), pomoc w walce z uzależnieniami.
Źródło: MPiPS