Chcesz wpływać na politykę Miasta? Chcesz wiedzieć na jakie zadania będą wydawane publiczne pieniądze? Chcesz o tym także decydować? Włącz się w prace warszawskich ciał dialogu: Branżowych i Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego oraz Forum Komisji Dialogu Społecznego.
„Organizacje pozarządowe są kluczowym partnerem m.st. Warszawa w prowadzeniu działań zmierzających do rozwoju Miasta i poprawy jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie swojego udziału w tworzeniu polityk publicznych, wprowadzaniu nowych rozwiązań i realizacji zadań publicznych” – tak stanowi Program rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020.
Wpływają na politykę Miasta
Praktycznym wyrazem tych założeń są warszawskie ciała dialogu społecznego: Warszawska Rada Pożytku, Branżowe Komisje Dialogu Społecznego, Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego oraz Forum Komisji Dialogu Społecznego. Uczestnicząc w spotkaniach i pracach tych ciał przedstawiciele organizacji pozarządowych współuczestniczą w kształtowaniu polityki Miasta.
Branżowe Komisje Dialogu Społecznego (BKDS)
Pracują przy biurach Urzędu m.st Warszawy. W skład BKDS wchodzą przedstawiciele NGO oraz przynajmniej jeden urzędnik biura, przy którym działa komisja. W pracach BKDS, z głosem doradczym, mogą brać udział przedstawiciele różnych jednostek organizacyjnych, np. teatrów miejskich, urzędu pracy lub Zarządu Transportu Miejskiego. BKDS zajmuje się współtworzeniem i konsultowaniem polityki Miasta w dziedzinie, w której działa, np. w dziedzinie kultury. Głównie jest to praca nad dokumentami i aktami prawnymi Urzędu.
Obecnie w Warszawie przy 14 biurach działa 30 Branżowych Komisji Dialogu Społecznego.
CZYTAJ WIĘCEJ o Branżowych Komisjach Dialogu Społecznego (BKDS)
Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego (DKDS)
Na bardziej lokalnym poziomie, w dzielnicach Warszawy, działają Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego (DKDS). DKDS składają się z przedstawicieli NGO oraz z przynajmniej jednego przedstawiciela Miasta, delegowanego przez urząd danej dzielnicy. Z głosem doradczym, w skład DKDS mogą wchodzić przedstawiciele jednostek organizacyjnych, działających w zakresie zadań publicznych i należących do Dzielnicy, przy której działa komisja, np. dzielnicowy dom kultury, ośrodek pomocy społecznej, szkoła. Głównym zadaniem komisji dzielnicowych jest współtworzenie i konsultowanie polityki Dzielnicy w dziedzinach związanych z działalnością organizacji pozarządowych.
CZYTAJ WIĘCEJ o Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego (DKDS)
Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS)
Wszystkie ciała dialogu łączy Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS). Głównym celem Forum jest wymiana informacji i doświadczeń między wszystkimi komisjami, Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego i Pełnomocnikiem.
Już 26 marca przedstawiciele organizacji zainteresowani zmianami w warszawskiej procedurze konkursowej będą mogli wziąć udział w Forum Komisji Dialogu Społecznego, które poświęcone będzie nowym wzorom ogłoszenia konkursowego, wprowadzonym w związku z wejściem w życie od 1 marca br. rządowych rozporządzeń ws. wzorów ofert, umów i sprawozdań dotacyjnych.
Będą mieli także okazję porozmawiać o roli i znaczeniu komisji dialogu społecznego w procesie konsultowania ogłoszeń konkursowych w związku z istotnymi zmianami w nowym formularzu oferty.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23