Morąg. Międzynarodowa konferencja dot. osób niepełnosprawnych
W dniach 21-22 października 2010 r. TPD z Morąga w partnerstwie z Federacją FOSa zorganizowało międzynarodową konferencję pod hasłem: „Osoba niepełnosprawna intelektualnie – pełnoprawny członek społeczeństwa. Mity i rzeczywistość”. Konferencję, w której wzięło udział ok. 80 osób z terenu Warmii i Mazur, poprowadził Mieczysław Kowalczyk w asyście eksperta głównego – Doroty Tłoczkowskiej. Czas na podsumowanie.
Podczas dwóch dni konferencji zaprezentowana została część wykładowa i warsztatowa, która moderowana była przez ekspertów z Polski, Niemiec oraz Obwodu Kaliningradzkiego. W wydarzeniu udział wzięły osoby niepełnosprawne i ich rodziny, członkowie grupy branżowej Federacji FOSa, liderzy organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych, przedstawiciele instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego (PCPR, OPS, szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, władze samorządowe).
Pierwszy dzień uczestnicy konferencji spędzili na wykładach, które odbyły się w sali konferencyjnej zabytkowego ratusza w Morągu. Jako pierwszy, doświadczeniem podzielił się Manfered Pfaus, prezes Towarzystwa Użyteczności Publicznej Parytetowej Pracy Socjalnej – GPS w Wilhelmshaven z Niemiec, który poprzez wykład „Możliwość zatrudnienia osób z upośledzeniem umysłowym i chorobami psychicznymi” wskazał gotowe rozwiązania przy zatrudnianiu tych osób. Sytuację osób niepełnosprawnych intelektualnie w Federacji Rosyjskiej przedstawiła Ljubow Stolarowa, prezes Stowarzyszenia na rzecz Obrony Praw i Interesów Dzieci Niepełnosprawnych „LJUBOW” z Czernichowska w Obwodzie Kaliningradzkim. W dalszej kolejności wystąpili specjaliści z Polski. Tutaj tematyką był system kształcenia osób niepełnosprawnych w Polsce, ich autonomia i seksualność. Ostatnie zagadnienie wzbudziło największe zainteresowanie, zajęło wiele miejsca w ożywionej dyskusji panelowej oraz rozmowach kuluarowych. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji wystąpiły osoby niepełnosprawne z Polski i z Niemiec, przedstawiając sytuację w swoich krajach ze własnego punktu widzenia.
Drugi dzień rozpoczął się emisją polskiej wersji autorskiego filmu GPS pt. „Chciałbym z Tobą porozmawiać”, mówiącego o komunikacji wspomaganej. Następnie odbyły się dwie tury warsztatów, w każdej z nich po dwa warsztaty do wyboru. Pierwsza tura warsztatów dotyczyła tematyki: „Żyć samodzielnie, ze wsparciem – wedle potrzeb i życzeń. System mieszkalnictwa GPS” oraz „Komunikacja wspomagająca w GPS. Od zarodka do filmu Chciałbym z Tobą porozmawiać”. Druga tura koncentrowała się na zagadnieniach: „Budowa relacji partnerskich na drodze do zintegrowanego społeczeństwa” oraz “Modele aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie”.
Obok konferencji odbywały się także imprezy towarzyszące, takie jak: pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Morągu, zwiedzanie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie oraz pokaz tańca „Fire Proud”w wykonaniu uczestników Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej Ul w Morągu.
Podsumowując konferencję Dorota Tłoczkowska przedstawiła wnioski, które wypłynęły w trakcie ożywionych dyskusji. Wnioski te znajdą się w publikacji pokonferencyjnej, która ukaże się jeszcze w grudniu 2010.
Projekt dofinansowany w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego realizowanego przez Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne przy wsparciu finansowym udzielonym przez Norwegię ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Ostródzie.
Źródło: TPD Morąg