Prezentujemy kolejną odsłonę Sieci Organizacji Młodzieżowych „ATOMY” – Morąskie Stowarzyszenie Wspierania Rodzin (MSWR). Organizacja powstała w 2005 roku, a jej członkowie to głównie nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi placówki wielofunkcyjnej Dom dla Dzieci i Młodzieży „Promyk”. Stowarzyszenie prowadzi tę placówkę od 2008 roku i jest to jego najbardziej rozpoznawalna działalność.
Ciepło domowego ogniska
– Ludzie tworzący Stowarzyszenie to w większości osoby posiadające wykształcenie wyższe oraz bardzo duże doświadczenie w pracy w domu dziecka. Członkowie dobrze się znają, są zintegrowani i mogą na siebie liczyć. Są to osoby zaangażowane w pracę na rzecz dzieci – mówi Krystyna Prajwocka, Prezes Stowarzyszenia. – Pracownicy placówki dają z siebie wszystko, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, ciepło i atrakcje w wolnym czasie. W pracy z podopiecznymi pomagają: pedagog, terapeuta i pracownik socjalny. Wychowankowie placówki mogą korzystać z szerokiego wachlarzu zajęć rozwijających ich zainteresowania i umiejętności. Są to m.in. spotkania sportowe, artystyczne czy turystyczne.
Siedziba Stowarzyszenia mieści się w tym samym budynku co Dom dla Dzieci i Młodzieży „Promyk”. Budynek placówki wkomponowany jest w duży plac zieleni. Na placu jest boisko do piłki nożnej i koszykówki oraz dość dobrze wyposażony plac zabaw, z którego korzystają nie tylko wychowankowie placówki, ale również dzieci z okolicznych domów. Sad, wychowankowie „Promyka”, zawdzięczają olsztyńskim rotarianom i Rotaract Club – młodzieżowej organizacji afiliowanej przy Rotary, którzy w 2001 roku ufundowali i zasadzili razem z wychowankami wiele drzew i krzewów owocowych. Ponadto Rotary Club zainstalowało w domu dziecka pracownię komputerową z dostępem do Internetu oraz zakupiło wiele niezbędnych urządzeń i sprzętów. Na obecny wygląd placówki ogromny wpływ miała również działalność fundacji „TVN nie jesteś sam”. Dzięki niej, w roku 2006 r. placówka została gruntownie wyremontowana i wyposażona w nowe meble oraz urządzenia. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami i firmami, bez których ciężko byłoby im funkcjonować.
Wspierają nie tylko rodziny
Stowarzyszanie wspiera dzieci i rodziny, które na co dzień borykają się z problemami wynikającymi z uzależnień i biedy. Organizuje spotkania ze specjalistami: psychologiem, prawnikiem, doradcą zawodowym. Udziela szeroko rozumianego wsparcia rodzinom dysfunkcyjnym, zapobiega szerzeniu się patologii społecznych. Stowarzyszenie, jeśli tylko zdoła pozyskać środki finansowe, organizuje „Grupę Wsparcia Dziennego” dla dzieci z rodzin zagrożonych patologiami społecznymi. Projekt miał na celu zapobieganie umieszczaniu dzieci w placówkach opieki całkowitej, pomoc dzieciom w funkcjonowaniu społecznym oraz pomoc w radzeniu sobie z trudnościami w szkole. – Podczas zajęć dzieci mogły wykazać się zdolnościami i nabyć nowe umiejętności – mówi prezes stowarzyszenia. – Uczestniczyły także w różnych wycieczkach, które dały im szansę poszerzenia wiedzy, przeżycia nowych sytuacji, doświadczeń, doznań, integracji z grupą, co było dla wszystkich niewymiernym aspektem wychowawczym. Mimo zakończenia projektu dzieci i ich rodzice do dziś przychodzą do nas i pytają, czy będzie jeszcze możliwość „zapisania” dzieci na zajęcia – dodaje.
Innym dużym przedsięwzięciem, w które zaangażowało się Stowarzyszenie, był projekt Lokalna Pracownia Aktywności. Głównym jego celem była aktywizacja środowiska lokalnego. Uczestnicy projektu korzystali z szerokiego wachlarza warsztatów: psychologicznych, terapeutycznych, pedagogicznych, komputerowych, kulinarnych, tanecznych, turystycznych, sportowych, fotograficznych i plastycznych. Ponadto dzieciaki uczestniczyły w zajęciach z animatorem, doradcą zawodowym, można było skorzystać z poradnictwa prawnego i nauczyć się podstaw z języka niemieckiego. Stowarzyszenie zapewniło podopiecznym sporo ciekawych zajęć, które wpłynęły bardzo pozytywnie na rozwój dzieci. Dla tych bardziej uzdolnionych manualnie odbyły się także zajęcia z wizażystką i zajęcia rękodzielnicze. – Mimo ogromu pracy jesteśmy zadowoleni z tego, że udało nam się zrealizować ten projekt, ponieważ zadowolenie oraz radość dzieci i młodzieży uczestniczącej w nim przerosła nasze oczekiwania. Niektórzy nawet przychodzili i dopytywali, czy będzie jeszcze szansa wziąć udział w takich zajęciach – opowiada Krystyna Prajwocka.
Stowarzyszenie w ATOMach
Propozycja o przyłączeniu się do Sieci Organizacji Młodzieżowych „ATOMY” wyszła od animatorki Adriany Sałak. Nawiązanie kontaktów i współpraca z ATOMami okazała się dla organizacji cennym doświadczeniem, zarówno dla podopiecznych, jak i członków Stowarzyszenia. Dzięki Sieci dwie podopieczne oraz dwie członkinie Stowarzyszenia ukończyły Szkołę Animatorów i Liderów. Podopieczni Stowarzyszenia mogą rozwijać się i uczyć, czerpiąc z oferty Sieci, gdzie można korzystać z takich przedsięwzięć, jak: zloty animacyjne, warsztaty artystyczne, szkolenia, doradztwo oraz kreowanie i realizacja projektów animacyjnych. Pozwalają one poznać innych młodych ludzi, a także rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty.
– Świetnie, że istnieje taka organizacja, która daje szansę rozwoju młodym ludziom. Biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju, na pomoc Państwa nie zawsze można liczyć. Wiele osób pozostało bez szans na normalne funkcjonowanie. Sieć Organizacji Młodzieżowych ATOMY staje w obronie młodych osób, dając im szansę na rozwój ich kreatywności i twórczego myślenia – mówi Krystyna Prajwocka.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa