Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Czy podjęcie pracy może pomóc w zatrzymaniu przemocy domowej? Czy aktywność zawodowa może wzmocnić poczucie sprawstwa wśród osób doświadczających przemocy domowej? Między innymi na takie pytanie staramy się odpowiedzieć realizując projekt „Model Wsparcia jako innowacyjne narzędzie wzmacniające współpracę publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej oraz przedsiębiorców dedykowane gminnym zespołom interdyscyplinarnym”.
Projekt realizowany od sierpnia 2012 r. w Centrum Integracji Społecznej we Wrocławiu ma na celu wypracowanie nowych narzędzi, które posłużą kobietom doświadczającym przemocy w osiągnięciu niezależności ekonomicznej, co z kolei przyczyni się do podjęcia przez nie działań mających doprowadzić do przerwania zjawiska przemocy.
W listopadzie projekt zakończył etap ewaluacji zewnętrznej, którą przeprowadziła Poznańska firma - Europejskie Centrum Doradztwa Finansowego Badania i Szkolenia. Podczas ewaluacji dokonano analizy danych o charakterze wtórnym oraz pierwotnym w odniesieniu do następujących kryteriów ewaluacji: Trafność, Efektywność, Skuteczność, Użyteczność, Trwałość oraz w odniesieniu do dodatkowych zagadnień badawczych tj.: empowerment - możliwości zaangażowania grup docelowych i multiplikowalności - związanej z możliwością upowszechniania.
Reklama
Na podstawie przeanalizowanego materiału, potwierdzono trafność Modelu Wsparcia w odniesieniu do potrzeb grupy docelowej, tj. niezatrudnionych kobiet po 50 r. ż. doświadczających przemocy domowej klientek gminnych zespołów interdyscyplinarnych, jako że jest to grupa, która szczególnie wymaga wsparcia terapeutyczno – szkoleniowego w powrocie na rynek pracy i w wyjściu z sytuacji przemocowej. Ewaluator wskazał jednocześnie na multiplikowalność Modelu Wsparcia jako narzędzia, które można z powodzeniem zastosować wśród szerszego grona odbiorców, w tym w szczególności wśród kobiet poniżej 50 roku życia mających założoną niebieską kartę oraz pozostających bez pracy.
Efektywność, Skuteczność i Użyteczność Model Wsparcia została wysoko oceniona przez Ewaluatora, który wskazywał jednak na potrzebę większego dopasowania zakresu wsparcia szkoleniowo - terapeutycznego, do realnych potrzeb poszczególnych uczestniczek. Problem ten został już zauważony na etapie testowania i wynikał z uczestnictwa w projekcie bardzo zróżnicowanej grupy zarówno pod względem wykształcenia, doświadczenia zawodowego jak i etapu gotowości do zmiany swojej sytuacji życiowej. W projekcie założono taki sam zakres wsparcia dla każdej uczestniczki, co zostało już omówione na etapie Analizy rzeczywistych efektów testowanego produktu oraz poprawione przy opracowywaniu ostatecznej wersji produktu finalnego. W wyniku tego część zajęć (głownie szkolenie komputerowe i indywidualne wsparcie psychologiczne) zostało zaproponowanych jako fakultatywne, tak by faktycznie proponowane wsparcie „skrojone było na miarę”. Model Wsparcia został uznany za skuteczny, ponieważ bezpośrednio przyczynił się do aktywizacji niezatrudnionych kobiet w wieku 50+ doświadczających przemocy domowej. Wysoka skuteczność Modelu Wsparcia wynika między innymi z jego kompleksowości, stworzenia wspólnej płaszczyzny do działań na styku przeciwdziałania przemocy domowej oraz aktywizacji społeczno – zawodowej, wzmocnieniu współpracytrójsektorowej pomiędzy: gminnymi zespołami interdyscyplinarnymi, publicznymi i niepublicznymi instytucjami pomocy i integracji społecznej, instytucjami rynku pracy oraz przedsiębiorcami (pracodawcami). Dodatkowym walorem było uczestnictwo w jego opiniowaniu zarówno użytkowników jak i uczestniczek.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami całego raportu z ewaluacji zewnętrznej na stronie projektu www.modelwsparcia.cis.wroclaw.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.2 – Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej”.
Projekt: „Model Wsparcia jako innowacyjne narzędzie wzmacniające współpracę publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej oraz przedsiębiorców dedykowane gminnym zespołom interdyscyplinarnym”
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.