Pokaz „Mody dla każdego”, doroczny projekt Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” został zorganizowany 27 października br. w Centrum Handlowym FERIO w Starym Mieście. Po raz szósty w tym wydarzeniu wzięły udział osoby z niepełnosprawnością i ich najbliżsi. Akcję, podczas której wśród publiczności rozdawano kalendarz Fundacji na 2014 rok, wspierali logistycznie wolontariusze.
– Od trzech lat prezentujemy osoby z niepełnosprawnością na kartkach kalendarza. Opowiadają o swoich ulubionych zajęciach, zainteresowaniach, pokazujemy ich niezwykłe talenty, które pomimo niepełnosprawności udaje się im rozwijać – mówi Joanna Czarnecka, koordynator projektu „Moda dla każdego” z Fundacji „Otwarcie”.
– To interesująca forma informowania o naszej organizacji, o tym, czym się zajmujemy, kim są nasi podopieczni, jak wygląda nasza praca. Kalendarz to także frajda. Dzieci i młodzież stylizują się, ubierają, przygotowują do zdjęć, pozują, znajdując się w niecodziennych dla siebie sytuacjach. Kalendarz na rok 2014 został zaprojektowany w konwencji kostiumu z epoki. Dlatego specjalnie na tę okazję, wypożyczyliśmy dla nich stroje z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Fotografie do niego zrobiła Marika Sypniewska. Jest estetyczny, piękny, promuje nasze działania, ale ma też na celu zbliżyć nas i pokazać, że jesteśmy tacy sami – tak samo marzymy i żyjemy – dodała Joanna Czarnecka.
W tym roku w pokazie „Mody dla każdego” wzięło udział ok. 30 osób. Towarzyszyła mu wystawa fotografii dzieci, młodzieży i dorosłych, którą poprzedziła właśnie wspomniana kostiumowa sesja fotograficzna do kalendarza na nowy rok. Wydarzenie odbywało się w klimacie PODRÓŻY DOOKOŁA ŚWIATA, ciepłych krajów, gorących wysp i energetyzującej muzyki, która pasuje jedynie do lata. Modele z Fundacji „Otwarcie” prezentowali oczywiście ubrania z kolekcji użyczonych przez markowe sklepy z odzieżą z Centrum Handlowego FERIO.
Przypomnijmy, że pokaz „Mody dla każdego” jest wydarzeniem cyklicznym, zorganizowanym już po raz szósty. Podopieczni Fundacji „Otwarcie” prezentują w nim modę codzienną, współpracują z choreografem, stylistami, muszą pokonać swoje opory czy tremę przed publicznym występem. Przełamują też inne bariery, te społeczne i to chyba najistotniejszy cel tego projektu. A że mają przy tym mnóstwo zabawy, nauki, które działają rehabilitująco na wszystkie zmysły? Jak mówi Joanna Czarnecka: chodzi o aktywność osób niepełnosprawnych, o ich uczestnictwo w życiu społecznym i przełamywanie stereotypów.
I dodajmy, że projekt „Moda dla każdego” 2013 został sfinansowany z dotacji celowej budżetu Miasta Konina.
Źródło: Informacja nadesłana