Mobilni w Europie – jak i gdzie szukać informacji – cz.2 [patronat ngo.pl]
Czy myślałeś/myślałaś kiedyś o studiowaniu/realizowaniu praktyk zawodowych/byciu wolontariuszem czy wolontariuszką/pracy w innym kraju Unii Europejskiej? A może już mieszkasz w innym kraju UE niż kraj Twojego pochodzenia? Zapewne wiesz, że masz szereg praw i możliwości wynikających z faktu, że posiadasz obywatelstwo Unii Europejskiej. Korzystasz z nich w pełni?
Coraz głośniej na temat nadchodzących wyborów. Także tych do Parlamentu Europejskiego. Pójdziesz głosować? Zostaniesz w domu?
Możesz powiedzieć, jak wielu: „Nie mam na kogo głosować”. Możesz też powiedzieć: „Nikt nie reprezentuje moich interesów”. Na pewno?
Jeśli przydałyby Ci się informacje na ten temat – w sieci znajdziesz mnóstwo stron i portali zawierających przydatne treści (kilka przykładów poniżej). Tylko jak na nie trafić? Przypadkiem? Z polecenia znajomych? Systematycznie przeczesując sieć?
Portal MyEU
Mamy na to sposób. Powstaje właśnie MyEU Portal, którego celem jest uporządkowanie i zebranie w jednym miejscu (pod jednym adresem internetowym) europejskich zasobów informacji na temat praw obywateli i obywatelek Unii Europejskiej zamieszkujących w kraju innym niż kraj pochodzenia tak, by stały się powszechnie dostępne i użyteczne.
Wkrótce zostanie udostępniony do testowania.
Konferencja „KREATYWNIE W EUROPIE. Mieszkać – uczyć się – działać społecznie i politycznie – pracować”
Możliwość spotkania się i skorzystania z doświadczeń osób, które już korzystały z możliwości uczenia się, działania na rzecz innych, pracy – oraz głosowania w różnego rodzaju wyborach – poza Polską, będzie 25 stycznia 2019 w Bielsku-Białej. Tego dnia zapraszamy na międzynarodową konferencję: „KREATYWNIE W EUROPIE. Mieszkać – uczyć się – działać społecznie i politycznie – pracować”.
Kilka wartych odwiedzenia portali dla mobilnych w UE, cz.2.
Platforma YourVoiceMatters
https://yourvotematters.eu/pl/
… jeśli szukasz informacji, czy ktokolwiek w PE reprezentuje Twoje interesy/podziela Twoje poglądy. Porównasz tu swoje poglądy z faktycznymi decyzjami polityków, którzy będą startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Jak? Głosując na 25 realnych decyzji, które posłowie do Parlamentu Europejskiego podjęli w ciągu ostatnich pięciu lat. Na koniec zobaczysz, którzy politycy, partie narodowe i europejskie grupy polityczne pasują do twoich poglądów na podstawie faktów (a nie obietnic / manifestów). Otrzymasz listę konkretnych polityków/partii PE pod kątem zgodności ich z Twoimi wyborami.
Platforma kampanii TymRazemGlosuję
https://www.tymrazemglosuje.eu/
…jeśli już wiesz, że będziesz głosować, uważasz, że to ważne i podzielasz pogląd, że jeśli każdy głosuje – wszyscy wygrywamy. Możesz zarejestrować się na platformie deklarując jednocześnie, że weźmiesz udział w wyborach. Możesz powiadomić o tym fakcie znajomych – i zaprosić ich do podobnej deklaracji. Znajdziesz tu również informacje o organizowanych w okolicy wydarzeniach poprzedzających wybory europejskie jak również… sam zacząć takowe organizować dołączając do zespołu tymrazemglosuje.eu.
Kampanię prowadzi Parlament Europejski i jest ona w pełni niezależna od partii politycznych i politycznych poglądów. Jej celem jest zwiększenie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Portal Twoja Europa – zakładka „wybory europejskie”
https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/elections-abroad/european-elections/index_pl.htm#abbr-ID0E1
…jeżeli chcesz głosować, ale mieszkasz akurat w innym kraju UE niż Polska. W takiej sytuacji możesz albo wybrać na głosowanie na kandydatów startujących w eurowyborach w Polsce, albo też na kandydatów startujących w wyborach w Twoim kraju goszczącym. Jak już zdecydujesz – sprawdzisz tu, jak potrzebujesz się przygotować.
Sprawdzisz tu również, jak głosować spoza UE.
I jeszcze coś dla wzrokowców – infografika „2019 European elections: National rules”
http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2018/623556/EPRS_ATA(2018)623556_EN.pdf (Niestety tylko w j. angielskim/niemieckim/francuskim. Jeśli wiesz coś o wersji polskojęzycznej – napisz w komentarzu.
MyEU Portal oraz konferencja „Kreatywnie w Europie…” realizowane są w ramach projektu “MyEU. Portal młodych mobilnych do aktywnego obywatelstwa Unii Europejskiej”, dofinansowanego w ramach Program Unii Europejskiej „Prawa, równość, obywatelstwo” (2014 – 2020).
NGO.pl jest patronem medialnym konferencji „Kreatywnie w Europie…”.