Mniej biurokracji dla organizacji [informacja prasowa]
12 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to ułatwienia w prowadzeniu księgowości dla małych organizacji pozarządowych.
Zgodnie z nowelizacją, od 2016 roku małe fundacje i stowarzyszenia będą mogły stosować uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich przychody (z roku poprzedzającego rok zastosowania uproszczonej księgowości) nie przekroczą 100 tys. zł. Z możliwości stosowania uproszczonej ewidencji zostały wyłączone organizacje mające status pożytku oraz organizacji prowadzące działalność gospodarczą.
Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że uproszczenie to obejmie większość organizacji w Polsce. Według badań Stowarzyszenia Klon/Jawor ponad 40% (ok 25 000) organizacji ma przychody do 10 tysięcy złotych, a w Ochotniczych Strażach Pożarnych jest to aż 60%.
– Wprowadzona zmiana to coś o co organizacje walczyły od bardzo dawna – mówi Ewa Kolankiewicz z portalu ngo.pl. – To rozwiązanie jest szczególnie ważne dla naprawdę małych podmiotów.
Dotychczas wszystkie organizacje musiały spełniać takie same wymogi w zakresie księgowości, bez względu na budżet, jakim operowały. Przykładowo, małe stowarzyszenie prowadzące zajęcia pozalekcyjne w wiejskiej szkole, miało roczne przychody w wysokości 2 000 zł – ze składek członkowskich, darowizn od rodziców i lokalnych przedsiębiorców. Pieniądze wydano na wyposażenie sali, na zakup materiałów plastycznych, książek i gier. Przez cały rok uzbierało się kilka faktur. Do tej pory taka organizacja musiała prowadzić pełną księgowość, czyli bardzo rozbudowany i sformalizowany system ewidencji, który obowiązuje również w wielkich firmach obracających milionami. W większości organizacje angażowały do tego księgowych, potrzebowały specjalnych programów, co oznaczało dodatkowe koszty. Tymczasem do takich rachunków wystarczy prosty arkusz excela i zestawienie wpływów i wydatków, które może zrobić każdy.
– Oczywiście brakuje jeszcze rozporządzenia, żeby było wiadomo, czy i jak prowadzić księgowość na zasadach prostszych, niż te obowiązujące do końca 2015 r. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, to społecznik pasjonat nie będzie musiał grzęznąć w papierach, a zaoszczędzony w ten sposób czas przeznaczy na to po co powołał organizację – dodaje Ewa Kolankiewicz.
Źródło: ngo.pl