Młodzież z Wielkopolski uczy się, jak CREOwać działania wolontaryjne dla osób starszych
Taki cel postawił przed sobą zespół Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania, który wraz z początkiem roku szkolnego zaprosił 20 szkół ponadgimanzjalnych z obszaru województwa wielkopolskiego do projektu „Wolontariat z Klasą”.
Głównym celem tego projektu jest wsparcie przyszłego wolontariusza/wolontariuszki w odkrywaniu wolontariatu jako ważnego rodzaju działalności i jako możliwości uczenia się z naciskiem na podnoszenie świadomości i umiejętności działań na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnością.
Wzmocnieni doświadczeniami lat ubiegłych, realizując kolejny projekt w tym roku szkolnym mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pracy z uczniami szkół ponadgimanzjalnch uda nam się nie tylko pokazać młodzieży korzyści płynące z wolontariatu, ale również uwrażliwić ją na potrzeby osób starszych i z niepełnosprawnością tak, by po jego zakończeniu pełnoloteni już uczniowe mogli świadomie podjąć wolontariat indywidualny w placówkach, które odwiedzili, a więc w Klubach Seniora czy Domach Pomocy Społecznej – mówi Ryszard Michalski, Prezes Stowarzyszenia CREO.
Projekt opiera się na czterech spotkaniach z młodzieżą. Podczas zajęć młodzi ludzie mają możliwość założyć na siebie symulator starości, czyli specjalny kombinezon ograniczający ruchy, wzrok i słuch. Symulator starości posiada także funkcję umożliwiającą pokazanie choroby Parkinsona czy chorób oczu takich jak zaćma czy jaskra. Dzięki prostym ćwiczeniom w kombinezonie, takim jak próba skupienia wzroku na ruchomym tekście – trzymanym w dłoniach, które mimowolnie drżą, czy wjeściu po schodach w specjalnie kamizelce i obciążnikach na kostkach, które zaburzają równowagę i utrudniają podniesienie stóp, uczniowie czują na własnej skórze, z czym boryka się osoba starsza i chora na te i inne choroby wieku starczego.
W trackcie projektu młodzież konfrontuje swoją wiedzę i opinie dotyczące starości. Uczniowie poznają podstawowe pojęcia dotyczące negatywnych zachowań wobec osób starszych (m.in. ageizm) oraz ich skutki – dystansowanie się wobec seniorów, dewaluowanie czy delegitytmizowanie ich. Młodzież za pomocą dyskusji oraz zapoznania się z filmem „Drogi Dwudziestoletni” zrealizwanego przez Centrum Inicjatytw Senioralnych poznaje możliwości akytywnego starzenia się oraz tworzy własne definicje starości i pomysły na inicjatywny wolontaryjne dedykowane seniorom.
Projekt kończy się zorganizowaniem przy wsparciu zespołu CREO i Opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu inicjatyw dedykowanej osobom ze społeczności lokalnej właśnie z tej grupy wiekowej.
„Wolontariat z Klasą” jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w ramach środków pochodzących z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej www.wolontariat.eu.