Blisko 70 szkół z całej Polski, w tym 3 z Warmii i Mazur, wzięło udział w XVIII edycji Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych (OPPM) w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. OPPM to święto uczestników oraz uczestniczek programów edukacyjnych, którzy przez cały rok angażowali się w różne projekty i w ten sposób zmieniali na lepsze swoje szkoły i najbliższe otoczenie.
Głowy pełne pomysłów
Uczniowie z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie reprezentowali dwa programy CEO: Poczytajmy i Szkoła Demokracji. Młodzież zorganizowała 19 spotkań, na których czytała książki przedszkolakom i młodszym kolegom i koleżankom. Młodzi wolontariusze, którzy działali na rzecz popularyzowania czytania, na zlecenie wydawnictwa TAKO przeprowadzili również zajęcia pt. „Co to właściwie jest demokracja?”, „Co to jest dyktatura?”. Natomiast zespół, który angażował się w program Szkoła Demokracji promował aktywności oparte na współdziałaniu na rzecz tolerancji, otwartości i porozumiewania się bez przemocy. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach brała udział w programie Rozmawiajmy o uchodźcach i na OPPM pokazała filmy, zdjęcia i plakaty, jakie powstały w trakcie zdobywania wiedzy o ludziach mieszkających wokół nich. Natomiast uczniowie z Grupy Edukacyjnej Nomada w ramach Młodego Obywatela zachęcali dorosłych do działania na rzecz dzieci przebywających w domach dziecka.
– Uczniowie przygotowują naprawdę niesamowicie inspirujące rzeczy i pokazują, że uczenie się w szkole może być ciekawą przygodą – mówi Michał Tragarz, koordynator OPPM. – OPPM w tym roku osiągnął pełnoletność, a to najlepszy dowód na to, że taka platforma wymiany doświadczeń jest wszystkim potrzebna – dodaje Michał Tragarz.
To samo przyznają przedstawiciele szkół, którzy wzięli udział w tegorocznym OPPM, podkreślając, że dla uczniów i uczennic przyjazd do Warszawy i zaprezentowanie efektów pracy przed ogólnopolską publicznością to także wyróżnienie i nagroda za robienie znacznie więcej niż wymaga podstawa programowa.