Od 19 do 27 lutego 2011 grupa młodzieży z Polski i Bułgarii uczestniczyła w wymianie w ramach projektu pn. "Dialog – dyskusja – zrozumienie różnorodności kultur żyjących obok nas", która miała miejsce w Kościelisku-Zakopanem.
Działanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Młodzież w Działaniu Akcji 1.1 Wymiany międzynarodowe (Projekt nr PL-11-294-2010-R4), poprzedzała je faza przygotować a kończy trwająca obecnie faza upowszechnia wymiernych efektów, które dał projekt jego uczestnikom.
Inicjatywa młodzieżowa „Dialog - dyskusja - zrozumienie różnorodności kultur żyjących obok nas” to dwustronny projekt wymiany młodzieży z Polski i Bułgarii, który dofinansowano kwotą 10 266,85 EURO. Projekt będzie realizowany do 27 marca 2011 r. Z działaniami w ramach fazy przygotowań wystartowaliśmy 01.12.2011 roku.
W wymianie brało udział dwudziestu uczestników, po dziesięć osób z każdego kraju, w tym po 2 opiekunów. Głównym tematem działania jest sposób postrzegania mniejszości narodowych i ich traktowanie przez większość w każdym z krajów uczestniczących. Celem projektu jest przybliżenie praw, tradycji oraz działalności kulturalnej i oświatowej mniejszości narodowych żyjących w Polsce i w Bułgarii.
Metodami stosowanymi podczas projektu był dialog, dyskusja, analizowanie przygotowanych materiałów, wspólne gry i zabawy oraz wycieczki poznawczo- kulturowe, m.in. do Krakowa i Oświęcimia. Nieodłącznym elementem wymiany jest szeroko rozumiana integracja polsko-bułgarska oraz poznanie tradycji, zwyczajów i kultury krajów uczestniczących poprzez zorganizowanie polskich i bułgarskich dni narodowych, zabaw integracyjnych, rozmów, prezentacji, wspólnych śpiewów, czasu spędzonego na rozmowach przy kominku, nauki tańców i piosenek narodowychg obu krajów, słuchaniu muzyki regionalnej oraz itegracji z lokalną społecznością. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wysłuchanie lokalnej kapeli góralkiej w lokalnej gospodzie „Staro Izba” na Krupówkach. Każdy dzień zaplanowany był tak, by łączyć przyjemne z pożytecznym. Grupa zwiedziła Wielką Krokiew, Zakopane, Kościelisko, Dolinę Strążyską z podnórzem Giewontu i wodospadem Siklawica, Krupówki i Gubałówkę. Młodzi uczestnicy na koniec przygotowali dla lokalnej społeczności wystawę, na którą składały się prace uczestników projektu, wykonane w ramach warsztatu plansze edukacyjne mówiące o Polsce i Bułgarii oraz zdjęcia z wydarzeń z poszczególnych dni wyselekcjonowane przez grupę polską i bułgarską.
Organizacją partnerską jest Light Day Association z Bułgarii. Liderem projektu jest Pani Marta Deptuła zam. miejscowość Rosochę w gminie Piecki. Ze strony polskiej większość uczestników jest mieszkańcami powiatu mrągowskiego. Organizacją wspierającą lidera i grupę młodzieży jest Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej „SEEiK” z Mrągowa. Ze Stowarzyszenia SEEiK byli też opiekunowie strony polskiej, którzy wspierali działania młodzieży. Wsparcia w realizacji projektu udzielił dla organizacji wspierającej Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, za co bardzo serdecznie dziękujemy Pani Jolancie Kowalczyk – kierownikowi ośrodka.
Ale sama wymiana to nie wszystko. Strona bułgarska i polska korzystała ze środków w ramach okresu przygotowawczego, w którym młodzież przechodziła szkolenia, zapoznawała się z metodami pracy, obmyślała poszczególne dni działań, czego efekt był widoczny w trakcie samej wymiany.
W projekcie brała udział osoba niepełnosprawna, która wymagała specjalnych warunków: pokoju przystosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej, specjalnego transportu oraz obecności opiekuna. Wspólnie udało nam się zrealizować projekt, którego oficjalne zakończenie planowane jest w Mrągowie na II połowę marca 2011 roku. Młodzieży udało się nawiązać bliższe kontakty z rówieśnikami z Bułgarii.
Kolejny projekt będzie polegał na tym, że grupa polska pojedzie do Bułgarii.
Źródło: Stowarzyszenie SEEiK