Młodzi w Polsce są przeciwni obniżeniu wieku wyborczego do 16 lat, ale chcą mieć więcej okazji do spotkania i dyskusji z decydentami. To tylko niektóre z wielu wniosków, jakie wynikają z zakończonych konsultacji w ramach drugiej rundy dialogu Unii Europejskiej z młodzieżą. Tym razem wypowiedziało się prawie 4000 młodych!
Dialog usystematyzowany (ang. structured dialogue), to forma komunikacji między młodymi ludźmi a decydentami, osobami, które mogą wpływać na to, co się dzieje w naszym kraju i w Unii Europejskiej. Jest świetną okazją do dyskusji o priorytetach europejskiej współpracy w dziedzinie polityki młodzieżowej. Angażuje nie tylko młodzież i organizacji młodzieżowe, ale także kraje obejmujące prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, Europejskie Forum Młodzieży, krajowe rady młodzieży (w Polsce: Polska Rada Organizacji Młodzieżowych – PROM), ministerstwa odpowiedzialne z sprawy ludzi młodych (w Polsce MEN) oraz Narodowe Agencje programu „Młodzież w działaniu”. Dialog jest oparty na idei zawartej w rezolucji Rady Unii Europejskiej, która mówi o wartości "szanowania ich (młodych ludzi) prawa do uczestnictwa w wypracowywaniu strategii ich dotyczących w drodze stałego, usystematyzowanego dialogu z nimi i z organizacjami ich reprezentującymi”. Mówiąc prosto, decyzje dotyczące młodych powinny zapadać zgodnie z zasadą "nic o nas bez nas”.
W Polsce osoby zaangażowane w organizację dialogu przygotowały konsultacje w wielu formach: bezpośrednich spotkań prowadzonych przez organizacje członkowskie PROM, dyskusje podczas konferencji młodzieżowych, ankiety on-line, a także konkurs, w którym młodzi wypowiadali się w różnych formach – eseju, bloga czy krótkiego filmu. W konsultacjach wzięło udział prawie cztery tysiące młodych ludzi – to wynik rekordowy dla całej Unii Europejskiej. Widać, że młodzi Polacy mają swoje zdanie i chcą je wyrazić, jeżeli mają do tego sposobność.
Pytania podzielone zostały na dwie części: pierwsza z nich dotyczyła uczestnictwa młodych w wyborach, druga natomiast działania i finansowania organizacji młodzieżowych.
Jak wynika z pierwszej cześci jedynie 13% młodych ludzi (uczestnicy to osoby w wieku 15 - 30 lat) uczestniczących w konsultacjach popiera postulat obniżenia wieku wyborczego do 16 lat (propozycja zawarta w dokumentach Rady Europy). Przeciwnicy zauważają między innym brak przygotowania merytorycznego, dojrzałości i wysoką podatność na manipulację u nieletnich. 80% uczestników dialogu uważa, że aby zwiększyć zaangażowanie młodzieży w życie demokratyczne należy zacząć od możliwości konsultowania (w mieście, regionie, kraju) z młodzieżą decyzji, które ich dotyczą. Połowa odpowiadających chciałaby mieć więcej okazji do bezpośredniego spotkania z decydentami. Wiele osób zauważa potrzebę zwiększania liczby zajęć w szkołach dotyczących wiedzy o społeczeństwie, co mogłoby zwiększyć aktywne uczestnictwo młodzieży w demokracji.
Odpowiedzi dotyczące funkcjonowania organizacji młodzieżowych wypełniane były przez osoby związane z sektorem. Prawie trzy czwarte konsultowanych zauważyło, że liczba lokalnych programów grantowych jest zbyt mała, a obecne procedury otrzymywania finansowania są zbyt skomplikowane. Pytani o to, jak widzą kształt przyszłych programów UE dla młodych zaproponowali bardzo szeroką listę czynników, które warto wziąć pod uwagę tworząc nowy program. Wśród nich między innymi wymieniono zadbanie o jego przejrzystość, prosty schemat czy przewidzenie małych grantów na działania młodzieżowe.
W dniach 18-21 marca delegaci Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych podczas Unijnej Konferencji Młodzieży w Danii zaprezentowali wyniki polskich konsultacji i zestawili je z wynikami ze wszystkich innych krajów Unii. W w wyniku tego przygotowane zostały konkretne rekomendacje – staną się one podstawą do przyjęcia rezolucji Rady. Unijna Konferencja Młodzieżowa była okazją do bezpośredniego spotkania z Komisarz Androullą Vassiliou odpowiedzialną za Edukację i Kulturę i innymi przedstawicielami Komisji. To niezwykle ważne ze względu na walkę o przyszłość programu Młodzież w działaniu.
Pełny raport z konsultacji znajduje się na stronach PROM oraz Narodowej Agencji program ,,Młodzież w działaniu”: