Młodzi głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 w szkołach w całej Polsce
Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego odbywać się będą w 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Każdorazowo przy wyborach obserwujemy niepokojące zjawisko – połowa obywateli nie korzysta z czynnego prawa wyborczego.
Co gorsza, najniższą frekwencję na przestrzeni ostatnich 10 lat odnotowano właśnie w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego - niespełna 21% w 2004 r. i 24,5% w 2009 r. Z zaprezentowanych danych wynika, że tylko co czwarty obywatel uczestniczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego – problem ten dotyczy przede wszystkim osób młodych.
Czy nawyk korzystania z przywileju wyborczego pojawia się automatyczne w dniu 18 urodzin? Czy osoby niepełnoletnie posiadają poglądy polityczne, a co ważniejsze mają przestrzeń do ich swobodnego wypowiadania? A jeśli już taka przestrzeń istnieje, to czy jest ona na tyle dobrze skonstruowana, że głos młodych coś w niej znaczy?
Młodzi głosują to efektywny sposób na edukację obywatelską i zwiększanie udziału młodych Polaków w życiu publicznym kraju oraz wspólnoty europejskiej. Dodatkowo uczniowie, organizując w swoich środowiskach działania profrekwencyjne, przyczyniają się do większej aktywności obywatelskiej dorosłych Polaków.
- Organizują w swojej szkole młodzieżowe wybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne.
- Prowadzą lokalne projekty młodzieżowe zachęcające do uczestnictwa w wyborach, np. debaty, warsztaty, kampanie informacyjne, happeningi profrekwencyjne.
- Zdobywają wiedzę na temat uczestnictwa obywatelskiego, ordynacji wyborczych, uprawnień parlamentu europejskiego.
- Zdobywają doświadczenie związane z aktywnością obywatelską i organizowaniem się dla dobra publicznego.
- Poznają znaczenie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i prawa z niego wynikające.
- Podczas debat wypowiadają się na ważne tematy dla naszego kraju oraz wspólnoty europejskiej.
Często młodzieżowe wybory poprzedzane są nie tylko lekcjami edukacyjnymi, ale również różnorodnymi warsztatami, kampaniami informacyjnymi, debatami i spotkaniami z autorytetami. Dzięki temu, program Młodzi głosują staje się niezwykle interesującą lekcją demokracji, dobrą okazją do udziału w zajęciach dotyczących wyborów politycznych, a przede wszystkim - doskonałą nauką podejmowania decyzji w sprawach publicznych.
Projekt Młodzi głosują nie jest agitacją polityczną - zależy nam wyłącznie na angażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. Dlatego też wyniki wyborów młodzieżowych mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy jest cały towarzyszący im proces edukacyjny.
Uważamy, że szeroko prowadzona akcja wyborów wśród młodzieży w przyszłości może zwiększyć frekwencję w wyborach powszechnych, a także ma szansę zmienić społeczne nastawienie do inicjatyw obywatelskich. Ten głos oddany przez młodych ludzi jest dla nich często pierwszą prawdziwą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju oraz wspólnoty europejskiej.
NASZA ROLA W PROJEKCIE:
- Edukujemy na temat kompetencji i uprawnień Parlamentu Europejskiego.
- Udostępniamy publikacje umożliwiające uczestnikom przeprowadzenie zajęć dotyczących PE, UE oraz aktywności obywatelskiej w kontekście wyborczym.
- Przygotowujemy materiał pomocniczy przy realizacji debat w ramach akcji „Młodzi głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2014”, w którym prezentujemy debaty na tematy dotyczące uczestnictwa młodzieży w rzeczywistości wyborczej oraz aktualnie poruszane w UE: Czy szesnastolatkowie powinni mieć prawo do głosowania? Dlaczego młodzi ludzie nie biorą udziału w wyborach? Wolny przepływ osób w Unii Europejskiej oraz Relacja prawa Wspólnot Europejskich i prawa krajowego.
- Przygotowujemy broszurę dla głosujących po raz pierwszy.
- Ułatwiamy świadome głosowanie dzięki Latarnikowi wyborczemu, internetowej aplikacji umożliwiającej wyborcom porównanie własnych poglądów politycznych z programami partii i komitetów startujących w wyborach do PE.
- Dajemy inspiracje w przeprowadzaniu kampanii profrekwencyjnych.
- Dajemy młodzieży szansę wypowiedzenia się w sprawach publicznych, poprzez zorganizowanie szkolnych wyborów.
HARMONOGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI MŁODZI GŁOSUJĄ:
- do 12 maja 2014 r. – rejestracja na stronie internetowej CEO szkół, których uczniowie chcą zorganizować młodzieżowe wybory parlamentarne,
- 8 maja 2014 r. – uruchomienie Latarnika wyborczego – narzędzia ułatwiającego dokonanie wyboru przed głosowaniem,
- 19 maja 2014 r. – młodzieżowe wybory parlamentarne,
- do 22 maja 2014 r., do godziny 23.59 – zbieramy wyniki szkolnych wyborów poprzez platformę internetową www.mlodzi.ceo.org.pl,
- do 25 maja 2014 r. – działania zachęcające dorosłych do głosowania w wyborach,
- 25 maja 2014 r. – powszechne wybory do Parlamentu Europejskiego,
- 26 maja 2014 r. – ogłoszenie zbiorczych i szczegółowych wyników młodzieżowych wyborów parlamentarnych na stronie CEO i w mediach.
Źródło: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej