Młodzi dużo potrafią. Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży
Są ambitni, pomysłowi i chcą działać. Nie zrażają ich przeciwności i sceptyczne nastawienie niektórych dorosłych. W Światowym Dniu Umiejętności Młodzieży (15 lipca) przedstawiamy Program Explory i społeczność najbardziej utalentowanych młodych Polaków.
Program Explory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujące autorytety ze świata biznesu i nauki oraz realnie kształtować przyszłość dla siebie i swoich bliskich. Przez 11 lat Program zgromadził społeczność 3000 młodych talentów, autorów ponad 1800 innowacyjnych projektów badawczych, a żadna osoba dołączając do Explory miała nie więcej niż 20 lat.
– Explory to program, który odkrywa, wspiera w rozwoju i sieciuje utalentowane młode osoby. Chcemy, by młodzi czuli sprawczość, pielęgnowali w sobie kreatywność i rozwijali przedsiębiorczość. Dlatego organizujemy regionalne i szkolne festiwale nauki, prowadzimy najważniejszy konkurs dla innowatorów i badaczy, a także uruchomiliśmy programy wsparcia – grantowy i mentorski, które precyzyjnie odpowiadają na potrzeby młodych talentów – mówi Dorota Braziewicz, dyrektor Programu Explory. – Wspieranie młodych w kreowaniu ich przyszłości idealnie wpisuje się w ogłoszony przez ONZ Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży. Cieszymy się, że coraz więcej instytucji i firm chce dołączać do działań z i na rzecz młodych talentów – dodaje.
W Explory duże znaczenie ma także aspekt międzynarodowy – młodzi są przygotowywani na globalne wyzwania i tworzą projekty w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju. Explory to także jedyna w Polsce furtka do REGENERON International Science and Engineering Fair w USA, najważniejszego konkursu dla innowatorów na świecie, na którym swoją karierę naukową rozpoczęło do tej pory aż 27 noblistów!
Zatem kim są i co potrafią młodzi w Explory? Piotr Lazarek, obecnie student University of Pennsylvania zgłosił do konkursu Explory projekt automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych. Wtedy zaczęła się jego przygoda z nauką.
– Po finale Konkursu rozpocząłem pracę nad rozwijaniem urządzenia. Wtedy bardzo dużo mediów pisało o moim odkryciu, dzięki czemu miałem okazję spotkać się z wieloma znanymi naukowcami. Wynikiem jednego ze spotkań było powstanie w mojej głowie nowej inicjatywy – samolotu na panele słoneczne. Dzięki udziałowi w Explory doszedłem tu, gdzie teraz jestem i rozwijam projekt, o którym zawsze marzyłem – mówi Piotr.
W zeszłym roku założył własna firmę i rozpoczął współpracę z międzynarodową korporacją, która udzieliła mu licencji na jeden ze swoich patentów, aby mógł prowadzić dalsze badania naukowe i stworzyć samolot napędzany energią słoneczną.
Anna Skierska ze Szczecina, w 2019 roku opracowała nanokrystaliczne ogniowo słoneczne. Ania startowała w Konkursie aż 4 razy! Przez cały ten czas dopracowywała swój projekt i rozwijała badania naukowe skupiając się na ogniwach słonecznych.
–Obejrzałam kiedyś program w telewizji, w którym prezentowane były panele słoneczne. Pomyślałam, że ja też mogłabym sobie jeden zbudować. Wtedy zaczęła się cała moja przygoda z modyfikacją ogniw nanokrystalicznych, efektywnym i tanim wytwarzaniem energii słonecznej – mówi Anna Skierska. –Trzeba walczyć i nie wolno się poddawać – mówię to wszystkim młodym naukowcom, których przygoda dopiero się rozpoczyna. Uwierzcie w siebie i zgłoście swoje pomysły do Explory.
Ania, w 2022 roku trafiła na listę Forbes 25under25, ma za sobą udział w konferencji TEDx, dalej prowadzi swoje badania naukowe w profesjonalnym laboratorium.
W tegorocznej edycji Explory poznaliśmy ponad 250 kreatywnych projektów. Po dwóch etapach selekcji, spotkaniach z jury złożonym z naukowców pracujących na najlepszych polskich uczelniach i przedstawicieli firm, do wielkiego Finału dotarło 34 drużyny. Młodzi, jak co roku zachwycili swoją kreatywnością i nowatorskim myśleniem. Wśród projektów jest kilka społecznie zaangażowanych – są to m.in. pierwsza na świecie klawiatura dla osób z niepełnosprawnością kończyn, rękawica synchronicznie tłumacząca język migowy na język pisany czy urządzenie, które ostrzega przed nadmiernym opalaniem skóry. Są też projekty oparte na badaniach biologicznych i chemicznych, które mogą zrewolucjonizować zarówno uprawy, jak i świat farmacji, np. połączenie resweratolu i kamptiotetycy jako nowy kierunek w terapii onkologicznej czy utworzenie innowacyjnego filtra do wód z użyciem pancerzy krewetek. Te pomysły nie tylko są kreatywne, ale mają również szansę na komercjalizację – wejście na rynek i skuteczne ułatwienie życia. Explory przeprowadza młodych od pomysłu do przemysłu.
O bieżących projektach w konkursie i wszystkich działaniach wspierających zdolną młodzież przeczytać można na www.explory.pl.
Źródło: Fundacja Zaawansowanych Technologii