Młodzi duchem w braniewskim Uniwersytecie III Wieku
Swoje zainteresowania rozwijają w kole plastycznym i teatralnym. Sprawność fizyczną podnoszą na zajęciach aerobiku lub uprawiając nornic walking. I kto powie, że mowa o seniorach? Energii pozazdrości im niejeden, a zasługa w tym przede wszystkim braniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Właśnie obchodzi 3. rok swojego istnienia, czas zatem podsumowań.
W minionych latach funkcjonowanie braniewskiego Uniwersytetu opierało się na środkach finansowych pochodzących z projektów unijnych bądź też z Urzędu Marszałkowskiego. Różnorodność i intensywność zajęć była więc większa. W tym roku źródłem finansowania działalności były tylko składki członkowskie. Mimo skromnych zasobów, ofertę zajęć można uznać za zadowalającą.
Podobnie jak w minionym roku, w tym także Uniwersytet był organizatorem Dnia Seniora. Członkinie przygotowały wystawę własnych prac, w tym m.in.: wytworów rękodzielniczych, obrazów, fotografii. W części artystycznej zaprezentowało się koło teatralne, były też pokazy ćwiczeń gimnastycznych na stepach. I to nie koniec aktywności seniorów. W harmonogramie rocznym „młodzi duchem” byli też organizatorami wielu imprez okolicznościowych, jak Wigilia Bożego Narodzenia, Dzień Kobiet. Prezentując swoją wytrzymałość, seniorki maszerowały do Fromborka śladami Mikołaja Kopernika, brały udział w biegu papieskim w rocznicę śmierci Jana Pawła II. W bilansie aktywności pojawiły się także wyjazdy do teatru, na koncert Mazowsza, seanse filmowe, spotkanie z przedstawicielkami firmy kosmetycznej, z doradcą żywieniowo-dietetycznym oraz wykłady dotyczące historii Braniewa i okolic. Seniorzy postawili też na nowe umiejętności – kilkoro uczestników Uniwersytetu zdobywało je podczas szkoleń z pisania projektów.
W czerwcu tego roku seniorki odbyły pieszą wędrówkę po ścieżce zdrowia w Zaporowie, zakończoną pieczeniem kiełbasy i wspólnym śpiewem. Przeszły również Dolinę Wałszy, zwiedziły muzeum eksponatów pochodzących z egzotycznych krajów i kościół Werbistów w Pieniężnie. Po wakacjach czeka już umówiony wykład na terenie nadleśnictwa o bogactwie i walorach przyrodniczych Doliny Wałszy. A w aktywność lokalną wpisała się m.in. wystawa malarstwa pana Zielińskiego w Braniewskim Centrum Kultury oraz czynny udział w trakcie trwania Dni Braniewa, podczas których Teatr Pomyłek działający przy UTW przedstawił na terenie amfiteatru scenki kabaretowe.
Mimo okresu wakacyjnego, seniorzy spotykają się regularnie na marszach z kijkami oraz wyprawach rowerowych.
Ten rok działalności Uniwersytetu dobiega końca. Mimo skromniejszej oferty zajęć należy zaliczyć go do udanych. Nie powiodły się poszukiwania własnego lokalu, aby można było przekształcić Uniwersytet III Wieku w samodzielne stowarzyszenie. Będzie to ważne zadanie w przyszłym roku.
Źródło: Centrum Organizacji Pozarządowych w Braniewie