Młodzi naukowcy i artyści – podopieczni Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – pracowicie spędzają lato. W dniach 3-17 sierpnia 2013 roku w Brodnicy odbywają się IV Wielodyscyplinarne Spotkania uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym „Rzeczpospolita mniej znana”.
Przyjechali z różnych zakątków kraju, chodzą po okolicy z ołówkami i farbami, będą dyskutować o sztuce, historii, matematyce i filozofii. Uczą się wywoływać zdjęcia zrobione za pomocą zwykłego pudełka, zagrają dwa koncerty otwarte dla publiczności i zorganizują wystawę prac plastycznych. Obóz organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci – stowarzyszenie, które od ponad 30 lat opiekuje się zdolnymi uczniami z całej Polski.
W poprzednich latach takie wielodyscyplinarne zjazdy utalentowanej młodzieży odbyły się w Kruszwicy nad jeziorem Gopło, w Zwierzyńcu na Roztoczu i w Opatowie w woj. świętokrzyskim. Wcześniej przez 15 lat Fundusz jeździł latem "na Kresy", czyli do różnych miejscowości wzdłuż polskich granic.
– Chcemy w tym cyklu odwiedzać miejsca ciekawe, a trochę zapomniane, takie, których historia ma wpływ na naszą tożsamość, ważne dla zrozumienia polskiej literatury i sztuki – miejsca, które pomogą nam poznać siebie – wyjaśnia Maria Mach, dyrektor biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Plener malarski i nie tylko
Brodnica to pięknie położone miasto o długiej historii, sięgającej początków Państwa Krzyżackiego. W pobliżu znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy, w skład którego wchodzą najcenniejsze przyrodniczo obszary Pojezierza Brodnickiego. Żyją tu łosie, jelenie, daniele i bobry oraz ok. 130 gatunków ptaków, w pobliżu jezior i bagien łabędzie, perkozy, żurawie, orły bieliki i sokoły wędrowne.
W ramach Spotkań przez dwa tygodnie trwać będzie plener malarski, a powstające prace będą omawiane z profesorami Akademii Sztuk Pięknych. Ale tylko połowa uczestników obozu to plastycy – do Brodnicy przyjadą także młodzi muzycy i naukowcy: astronomowie, biolodzy, fizycy, humaniści, matematycy. Fundusz zorganizował dla nich serię zajęć z różnych dziedzin.
W programie są spotkania z ciekawymi ludźmi i liczne warsztaty: filozoficzne, psychologiczne, historyczne, ekonomiczne, matematyczne, fotograficzne, biologiczne i muzykologiczne, obserwacje astronomiczne. Będą też wycieczki (historyczna i przyrodnicza), dwutygodniowe zajęcia teatralne zakończą się przedstawieniem. Część zajęć zorganizują zaś sami uczniowie.
– Od każdego uczestnika Spotkań oczekujemy aktywnego udziału w zajęciach zgodnie z zainteresowaniami – zapowiada Maria Mach. – Prosimy ich o przygotowanie odczytu lub innych zajęć, np. wycieczki botanicznej, albo wystąpienia związanego tematycznie z odwiedzanym regionem.
Dwa koncerty i wystawa
Prace powstałe w Brodnicy pojadą następnie do Warszawy. Jesienią ta sama wystawa zawiśnie ponownie w głównej siedzibie Uniwersytetu Warszawskiego.
Obóz za darmo, dzięki niezwykłym wolontariuszom
Innymi słowy, zdolni uczniowie w środku wakacji przyjadą do Brodnicy… do pracy. Tak się jednak składa, że – jak co roku – chętnych było znacznie więcej niż miejsc.
Udział w obozie jest dla zakwalifikowanych osób całkowicie bezpłatny, stowarzyszenie zwraca uczniom także koszty podróży. Podobnie jest w przypadku wielu innych obozów, warsztatów badawczych, seminariów i innych imprez organizowanych dla zdolnych uczniów przez okrągły rok.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem naukowców, lekarzy i studentów. Od ponad 30 lat wspiera merytorycznie rozwój utalentowanych dzieci z całej Polski. W roku szkolnym 2012/2013 opieką Funduszu objęto 523 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw. Wśród nich jest 341 młodych naukowców, 134 muzyków, 36 plastyków i 12 tancerzy. Trwa ocena wniosków na nadchodzący rok szkolny.
Eksperci Funduszu prowadzący zajęcia i konsultacje, a każdego lata spędzający również długie godziny nad wnioskami uczniów chcących przystąpić do programu na kolejny rok szkolny, to bez wyjątku wolontariusze. Dotyczy to nie tylko studentów i doktorantów (którzy w większości są dawnymi stypendystami), ale również wielu dziesiątków naukowców, najwybitniejszych profesorów z najlepszych polskich uczelni i instytutów badawczych.
Choć to niezwykle zapracowane osoby, od lat chętnie pracują ze zdolną młodzieżą. Poświęcają swój czas i energię w imię etosu naukowca, ale również… dla przyjemności. Wielu współpracowników Funduszu podkreśla, że to o wiele bardziej inspirujące kontakty, niż codzienna praca ze studentami.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000044710).
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci