MKiDN "spycha" pracowników III sektora do szarej strefy?
- Zauważyliśmy niepokojącą zmianę w tegorocznych warunkach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - alarmuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zmiany te mają negatywne skutki dla warunków zatrudnienia pracowników organizacji pozarządowych realizujących dofinansowane przez MKiDN projekty. Publikujemy list otwarty CEO i odpowiedź MKiDN.
Centrum Edukacji Obywatelskiej wystosowało w tej sprawie otwarty list do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Organizacja pisze w nim m.in.: "W 2010 roku w ramach programu Edukacja kulturalna, w załączniku nr 1 do regulaminu programu, zawierającym wykaz kosztów kwalifikowanych, pojawił się zapis uniemożliwiający finansowanie z dotacji wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Do kosztów kwalifikowanych zaliczane są m.in. honoraria/wynagrodzenia koordynatora projektu oraz obsługi finansowej i księgowej projektu, ale nie mogą to być płace pracowników etatowych wnioskodawców. Kosztami kwalifikowanymi mogą być wyłącznie koszty finansowane w oparciu o faktury (wystawiane przez firmy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą) oraz umowy zlecenia/o dzieło wraz z rachunkiem". CEO zaapelowało do Ministra o zmianę tych zasad.
"Art. 131. Dotacje podmiotowe obejmują środki dla podmiotu wskazanego w odrębnej ustawie lub w umowie międzynarodowej, wyłącznie na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej".
MKiDN twierdzi, że finansowanie ze środków Programów MKiDN wynagrodzeń osób zatrudnionych tytułem umowy o pracę, pracujących na rzecz konkretnego projektu, łamałoby zasadę opisaną w tym artykule.
- Uważamy, że to nadinterpretacja. Skoro koordynator projektu, jego finansista i osoba w księgowości, która obsługuje projekt pracują na rzecz tego projektu (w ramach swoich obowiązków etatowych i w godzinach pracy) - to fundusze jakimi opłacane są umowy o pracę danych pracowników nie stanowią dotacji podmiotowej lecz dotację celową. Dlaczego „dotowanie wynagrodzeń etatowych równoznaczne jest z finansowaniem działalności bieżącej”? - pytają członkowie zespołu CEO. - Czekamy na opinię kancelarii prawnej, która zgodziła się nam pomóc w ramach współpracy z Centrum Pro Bono, z którym również konsultowaliśmy się w tej sprawie. W naszym piśmie do Ministra wyraziliśmy pogląd, że zapisy stosowane w Programach MKiDN mogą zostać odebrane jako dyskryminacja pracowników III sektora. Nie rozumiemy bowiem, dlaczego fundacje i stowarzyszenia napotykają trudności, chcąc zatrudniać pracowników do prowadzenia projektów kulturalnych zgodnie z Kodeksem Pracy? Takie dyskryminujące ograniczenia nie pojawiają się np. w dotacjach Komisji Europejskiej. Być może inne organizacje pozarządowe działające w sferze kultury i edukacji kulturalnej w Polsce mają własne, inne niż nasze doświadczenia w tej materii? Może my niewłaściwie interpretujemy zapisy Ustawy o finansach publicznych i trzeba zgodzić się z interpretacją podaną przez MKiDN? Może pracownicy III sektora powinni dobrowolnie rezygnować ze stosowania wobec nich Kodeksu Pracy i przenieść się do „szarej strefy”, bo takie są wymogi Ministerstwa Kultury? Tych MOŻE jest dużo… Może inne organizacje zechcą do nas napisać i wyrazić swoją opinię w sprawie niemożności finansowania wynagrodzeń etatowych podmiotów ubiegających się o dotacje w ramach Programów MKiDN? Czekamy i z góry dziękujemy za wszystkie uwagi i opinie.
Pobierz
-
List CEO do MKiDN
doc ・30.21 kB
-
Odpowiedź MKiDN
pdf ・29.85 kB
Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej