Mistrzynie i mistrzowie dokumentu na WATCH DOCS [patronat ngo.pl]
1 grudnia rozpocznie się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa człowieka w filmie. Podczas tegorocznej odsłony imprezy będzie można zobaczyć ponad 50 wyjątkowych dokumentów, łączących sztukę filmową ze społeczną wrażliwością.
Zaprezentujemy polskiej publiczności najnowsze dzieła mistrzyń i mistrzów dokumentu światowego formatu. Wśród nich m.in. „Sen Daltona” legendy brytyjskiego kina dokumentalnego – Kim Longinotto, nagradzanej na festiwalach w Cannes i Sundance, jak również na WATCH DOCS, gdzie w 2003 roku otrzymała nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Longinotto będzie w tym roku gościnią festiwalu.
Kolejny twórca, którego filmy regularnie pokazujemy widzom, to indyjski filmowiec Anand Patwardhan (laureat WATCH DOCS z 2006 roku) od kilkudziesięciu lat występujący w swoich zaangażowanych, pełnych pasji dokumentach przeciwko wszelkiego rodzaju dyskryminacji. Jego poprzedni film „Rozum” został nagrodzony w 2018 roku główną nagrodą jury na festiwalu IDFA w Amsterdamie, a najnowszy „Świat to rodzina” / ”The World Is Family”, po światowej premierze w Toronto, przyjeżdża na polską do Warszawy – na 23. MFF WATCH DOCS.
Z kolei po światowej premierze na festiwalu DOK Leipzig trafi do nas nowy obraz Nikolausa Geyrhaltera, którego po mistrzowsku skomponowane filmy nagradzano w ubiegłych latach na Berlinale, w Locarno i Amsterdamie. „W zawieszeniu” / „The Standstill” to monumentalny, wielowymiarowy i nieoczywisty obraz świata, który nagle stanął w miejscu za sprawą pandemii.
Niewątpliwie najmocniejszym filmem, jaki pojawi się w naszym tegorocznym programie, jest „20 dni w Mariupolu” – wstrząsający zapis zagłady miasta, z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym Mariupolu. Film został doceniony przez jury i widzów tegorocznych festiwali w Sundance, Kijowie i Sheffield, a jego twórcy otrzymali również najważniejsze reporterskie wyróżnienie roku - Nagrodę Pulitzera.
Miłośników klasycznego dokumentu z najwyższej półki ucieszy też informacja o tym, że w tegorocznym programie WATCH DOCS pojawi się nowa sekcja programu poświęcona dokumentalnej klasyce. Wśród twórców, których filmy będzie można sobie przypomnieć w grudniu w Warszawie znaleźli się międy innymi Wetrner Herzog, Claude Lanzmann i Agnes Varda. Więcej informacji wkrótce.
23. MFF WATCH DOCS odbędzie się w Warszawie w dniach 1 – 10 grudnia. Festiwalowe filmy będzie można oglądać w kinach Muranów i Kinoteka oraz online na terenie całej Polski. Część programu będzie bowiem także dostępna online na platformie MOJEeKINO.pl. Szczegółowe informacje o programie, biletach, cenach i festiwalowych wydarzeniach można znaleźć na www.watchdocs.pl.
Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu są wyłącznie poglądami autorów treści i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Unia Europejska ani organ przyznający dofinansowanie nie ponoszą odpowiedzialności za poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka