„…żeby nie wiem jak człowiek był twardy, to z każdego uczucia coś w nim zostaje, uczy się czegoś, czego dawniej nie umiał, raz to jest dobre, raz nie. I z siebie też coś komuś zostawia w spadku…" Krystyna Siesicka / Zapach rumianku
Wolontariusze zrzeszeni w Centrum Wolontariatu Fundacji PODAJ DALEJ to zarówno osoby sprawne, jak i niepełnosprawne, młodzież oraz seniorzy, którzy mają możliwość wyboru rodzaju pracy wolontarystycznej na wielu płaszczyznach. Nasze centrum jest przede wszystkim „pomostem" między osobami i instytucjami potrzebującymi wsparcia, a osobami chcącymi działać społecznie - wolontariuszami.
Ideą przewodnią jest hasło „Wolontariat dla każdego szansą na zdobycie wiedzy, doświadczeń, umiejętności". Utrzymujemy kontakt z blisko 120 wolontariuszami, spośród których wyłoniła się grupa 70 prawdziwych miłośników pomagania, zarówno sprawnych i jak i niepełnosprawnych. Na bieżąco jednak liczba zainteresowanych i potencjalnych wolontariuszy z miesiąca na miesiąc się zwiększa, co ogromnie nas cieszy.
My z kolei staramy się podnosić kwalifikacje wolontariuszy, wzmacniać ich w działaniu, aby czuli się dobrze w swojej pracy. W roku 2009 dla wolontariuszy w ramach Centrum Wolontariatu zostały przeprowadzone cykle warsztatów, szkoleń weekendowych, stacjonarnych w następującej tematyce:
- szkolenia stacjonarne pt. „Dlaczego warto zostać wolontariuszem"
- warsztaty weekendowe pt. „Budowanie zespołu i współpracy w grupie, komunikacja interpersonalna w pracy z osobami niepełnosprawnymi"
- warsztaty weekendowe pt. „Budowanie zespołu i współpracy w grupie, komunikacja interpersonalna wśród wolontariuszy"
- weekendowe szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
Wolontariusze Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ docierają obecnie do osób oraz rodzin, które z różnych względów potrzebują pomocy. Główną i stałą grupą odbiorców pracy wolontariuszy są osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie. Podczas zajęć aktywnej rehabilitacji wolontariusze w charakterze asystenta towarzyszą osobom niepełnosprawnym na sali gimnastycznej i basenie oraz uczestniczą w ich rehabilitacji i terapii. Oczywiście pod okiem instruktora zajęć wolontariusze w praktyce doskonalą techniki przenoszenia, umiejętności posługiwania się wózkiem inwalidzkim, pomoc osobie niepełnosprawnej w pokonywaniu barier architektonicznych, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podopiecznym.
Doradcy Pierwszego Kontaktu to wolontariusze niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich i wspierający ich wolontariusze pełnosprawni. Pomagają oni tym, którzy na skutek zdarzeń losowych lub wypadków stali się nagle niepełnosprawni i często nie wiedzą, jakie mają prawa oraz gubią się w ciągle zmieniających przepisach. Doradcy Pierwszego Kontaktu pomimo swej niepełnosprawności chcą dawać z siebie jak najwięcej. Są to osoby bardzo otwarte i pozytywnie nastawione do świata i otaczającej ich rzeczywistości. Ta rola "pomagacza" jest dla nich ogromnie ważna, ponieważ daje szansę kontaktu z innymi ludźmi, ale przede wszystkim pozwala na przełamywanie stereotypów oraz daje szansę bycia i czucia, że są potrzebni i skuteczni w pracy.
Na zajęciach dla dzieci nasi wolontariusze wspólnie z prowadzącym organizują czas wolny dzieciom i młodzieży z małych miejscowości (Golina, Paprotnia, Władysławów) oraz z Konina. Poprzez różnego rodzaju zajęcia terapeutyczne (teatralne, muzyczne, plastyczne itp) uczymy integracji, rozbudzamy fantazję, hobby, usprawniamy, a przede wszystkim spędzamy czas razem z podopiecznymi w atmosferze radości.
Chętni, odpowiednio przygotowani i czujący się na siłach wolontariusze pracują na Oddziale Leczenia Uzależnień w konińskim szpitalu. Prowadzą terapię grupową i indywidualną w zakresie zajęć relaksacyjnych oraz zagospodarowują pacjentom szpitala czas wolny (np. zajęcia sportowe).
Od niedawna Wolontariusze Fundacji PODAJ DALEJ zaangażowali się również w wolontariat hospicyjny i ich jednym z najważniejszych zadań jest towarzyszenie choremu, a więc pomoc w pielęgnacji, spacer, czytanie i przede wszystkim rozmowa lub wspólne milczenie, potrzymanie za rękę. Wolontariusze pracujący w tym charakterze dodatkowo ukończyli specjalistyczne kursy przygotowawcze, zorganizowane przez hospicja, dzięki którym nabyli umiejętności istotne w opiece nad pacjentem terminalnie chorym, a także nauczyli się rozmawiać z chorym i jego rodziną.
Miłośnicy pomagania to wolontariusze Fundacji PODAJ DALEJ, którzy w sposób dobrowolny, świadomy, niezarobkowy wspomagają nasze działania czynią świat lepszym miejscem do życia. Każda ich aktywność pomaga stać się bardziej wrażliwym, ludzkim i pomocnym wobec siebie nawzajem, dbającym o los innych.
Bez wsparcia wolontariuszy większość z naszych inicjatyw nie miałaby szans na realizację we współczesnym świecie, nastawionym często na bezwzględny zysk oraz rywalizację. Posiadając szeroką ofertę pracy wolontarystycznej, staramy się, aby każdy mógł znaleźć zajęcie, w którym będzie czuł się dobrze i aby zdobył umiejętności i kwalifikacje, które pozostaną już na całe życie.
Wszystkim wolontariuszom Fundacji PODAJ DALEJ serdecznie dziękuję i zapraszam nowe osoby, które chciałyby zaangażować się działania wolontarystyczne.
Anita Skowrońska, Koordynator Centrum Wolontariatu