Warsztat przy Placu Konstytucji 4 oraz słup ogłoszeniowy przy Senatorskiej. To nowe udogodnienia przygotowane przez Centrum Komunikacji Społecznej dla organizacji pozarządowych. Już od miesiąca mogą korzystać z nich bezpłatnie. Jak to zrobić?
Dwa piętra, dwie duże sale, pomieszczenie kuchenne, toalety. Łącznie 200 metrów kwadratowych do wynajęcia. Lokal, nazwany Warsztatem, wyposażony jest w nagłośnienie, ekran oraz rzutnik. Na miejscu są także stoły, krzesła oraz bezprzewodowy internet. Piętra mogą działać niezależnie, każde z nich pomieści około 50 osób.
Warsztat ma służyć projektom, które aktywizują i integrują społeczności lokalne. Mogą być to jednorazowe inicjatywy, cykliczne spotkania, ale także dłuższe wydarzenia. Projekty nie mogą mieć jednak charakteru komercyjnego. Z lokalu, oprócz fundacji i stowarzyszeń, mogą korzystać także instytucje kultury, a nawet nieformalne grupy mieszkańców.
– Zależy nam na wspieraniu oddolnych inicjatyw sąsiedzkich – mówi Bartosz Bator, pracownik Centrum Komunikacji Społecznej. – Nawet najmniejsze działania, te dzielnicowe czy osiedlowe, będą bardzo mile widziane.
Jak wynająć lokal
Następny krok to wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wpisujemy tam dane kontaktowe oraz opisujemy, co chcielibyśmy zrobić: kiedy się odbędą nasze działania, ile potrwają, jaką będą miały formę, do kogo są skierowane, ilu spodziewamy się odbiorców oraz z jakiego sprzętu chcemy skorzystać. Wypełniony formularz przesyłamy pocztą elektroniczną, faksem lub dostarczamy osobiście do siedziby Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Senatorskiej 27. Organizacja, która wynajmie lokal zobowiązana jest wyznaczyć osobę odpowiedzialną za jego przestrzeń w trakcie przygotowań oraz realizacji projektu. Organizacja odpowiada za ewentualne szkody. A po zakończeniu projektu zobowiązana jest oddać lokal uporządkowany.
– Formalności ograniczyliśmy do minimum – przekonuje Bartosz Bator. – Zależało nam, aby nabór był ciągły i faktycznie tak jest. Co tydzień spływa do nas kilka, kilkanaście zgłoszeń. W każdy poniedziałek, trzyosobowy zespół ocenia je, a już we wtorek publikujemy w internecie listę wybranych inicjatyw.
– Cała procedura jest faktycznie bardzo prosta – potwierdza Błażej Puziak, prezes Stowarzyszenia Pracownia Aktywnego Działania Półpiętro. Jego członkowie organizują w Warsztacie szereg zajęć dla wolontariuszy. – Wypełnienie formularza zajęło nam kilka chwil. Zgłoszenie wysłaliśmy w weekend, a już we wtorek wiedzieliśmy, że lokal będzie do naszej dyspozycji.
Dla niektórych, tu zaczynają się schody
Warsztat nie jest wyposażony w klimatyzację, jednak nie to jest jego największym mankamentem. Lokal nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
– Jesteśmy tego świadomi, jednak koszty rozwiązania tego problemu, w szczególności montaż windy, są bardzo wysokie. Teraz nie jesteśmy w stanie temu sprostać – tłumaczy Bartosz Bator. – Na razie przeprowadzamy drobny remont na parterze, po to by był on bardziej funkcjonalny, także dla osób niepełnosprawnych. Będziemy starali się, aby spotkania z udziałem osób ograniczonych ruchowo odbywały się właśnie tam.
– Toalety znajdują się jednak na górze? – dopytuję.
– Niestety tak, ale znaleźliśmy już rozwiązanie tego problemu. Udało nam się porozumieć z dzielnicą Śródmieście, która ogłosiła konkurs na zagospodarowanie sąsiadującego z nami lokalu. Powstanie tam klubokawiarnia. Warunkiem tego konkursu było to, że znajdująca się tam łazienka będzie wspólna. Dzięki temu parter naszego warsztatu już wkrótce będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Bilans miesiąca
W ciągu miesiąca, przy Placu Konstytucji 4 odbyły się m.in. szkolenia dla wolontariuszy, warsztaty gwary warszawskiej, wspólne śpiewanie, a także seminaria dla organizacji pozarządowych w ramach Warszawskiego Inkubatora Kulturalnego. W najbliższym czasie odbędą się tam warsztaty freestylowe dla 30 młodych zapaleńców, które zorganizuje raper Wujek Samo Zło oraz cykl sześciu spotkań dla seniorów, którzy spotkają się z lekarzami, by porozmawiać o bezpiecznej aktywności fizycznej.
Reklamuj się za darmo
Kolejnym udogodnieniem, jakie dla organizacji pozarządowych przygotowało miasto, jest bezpłatny słup ogłoszeniowy, zlokalizowany przy ul. Senatorskiej, tuż obok budynku z numerem 27. Na słupie umieszczane są plakaty, które informują o działaniach organizacji pozarządowych na rzecz mieszkańców stolicy.
Dopuszczalne są dwie formaty plakatów: 70 cm x 100 cm (na słupie mieści się ich 12) lub 140 cm x 200 cm (maksymalnie 3 plakaty). Reklamy zmieniane są nie częściej niż dwa razy w miesiącu. Jeden komplet wydruków wystarczy na dwutygodniową reklamę. Jeśli jednak chcemy, aby plakaty naszego projektu zawisły na dłużej, ze względu na warunki atmosferyczne, najprawdopodobniej będziemy musieli dostarczyć kolejny komplet.
Pierwszeństwo mają plakaty, które informują o przedsięwzięciach finansowanych ze środków miasta oraz tych, które zostały objęte honorowym patronatem przez Prezydenta m.st. Warszawy.
Źródło: inf. własna ngo.pl