516 – tylu i niestety tylko tylu młodych polonusów odwiedziło Mazury w tym roku. Wszyscy oni przyjechali do Polski na zaproszenie Caritas Diecezji Ełckiej.
Wypoczynek letni został dla nich zorganizowany w ramach projektu pn. „Moje mazurskie wakacje – letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży polonijnej z Białorusi II”. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 20 14 r.”.
Za rekrutację dzieci i młodzieży polonijnej były odpowiedzialne cztery podmioty na Białorusi: Caritas Grodno, Caritas Mińsk, Caritas Witebsk oraz Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej. Najwięcej osób przyjechało do Polski z terenu Grodzieńszczyzny, ponad 400. Łącznie zostało zorganizowanych 8 turnusów, każdy trwający po 14 dni. Wypoczynek był organizowany w trzech ośrodkach ełckiej Caritas: w Ełku, Orzyszu oraz Świętajnie.
Na każdą z grup, która przekraczała granicę czekał kierownik lub kierowniczka wypoczynku. Następnie uczestnicy byli przewożeni do poszczególnych ośrodków. Podczas pobytu opiekę nad dziećmi sprawowali wychowawcy z Białorusi, którzy przyjechali z głowami pełnymi pomysłów, w jaki sposób zagospodarować czas wolny swoim podopiecznym. Swoje pomysły na atrakcyjne wypełnienie czasu podczas kolonii podsuwali także pracownicy ośrodków, a także polscy wolontariusze, którzy spędzili wiele chwil z naszymi gośćmi. Dziewczynki wolny czas spędzały na rozmowach, chłopcy natomiast bardzo chętnie organizowali mecze piłki nożnej. Podczas każdego turnusu była organizowana jedna akcja wolontariacka (m.in. sprzątanie lasu). Zajęciami, które szczególnie podobały się naszym rodakom zza wschodniej granicy był zajęcia muzyczne, podczas których koloniści uczyli się grać ma tamburynie, ukulele, bębenkach itp.
Obowiązkowym punktem każdego turnusy były zajęcia z lektorem języka polskiego. Każda grupa uczestniczyła w 30 godzinach zajęć. Tematyka zajęć była zróżnicowana i obejmowała takie zagadnienia, jak: moda, literatura, czasopiśmiennictwa, muzyka, sztuka, dramat (w odniesieniu do dwudziestolecie międzywojennego i współczesności). Zajęcia były nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy o Polsce, ale przede wszystkim okazją do nauki nowych słów w języku polskim, poznania nowych wyrażeń.
Podczas pobytu w Polsce nie mogło zabraknąć wycieczek. W tym roku młodzie Polacy mieszkający na Białorusi odwiedzili Ełk oraz Białystok. W tym pierwszym mogli zobaczyć, jak na co dzień wolny czas spędzają ich rówieśnicy. Zorganizowane zostały dla nich zajęcia na basenie, a także gra w kręgle i pizza. Kilka grup zdecydowało się na odrobinę przygód i skorzystało z atrakcji oferowanych przez park linowy. Wycieczka do Białegostoku miała bardziej edukacyjny charakter. Koloniści odwiedzili Pałac Branickich i mieszczące się w nim Muzeum Farmacji, a także ZOO. Dodatkowo wszyscy udali się z wizytą do Muzeum Wsi do Naddawek koło Białegostoku.
I tak oto upływał czas spędzony w Polsce. Ostatnia grupy kolonistów została odwieziona do Kuźnicy Białostockiej 20 sierpnia. Wtedy też zakończył się wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży polonijnej z Białorusi. Mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się za rok. Do zobaczenia…-:).
Źródło: Caritas Diecezji Ełckiej