Jak można przedstawić wizję powstawania świata używając światła i elementów tworzących cień, bądź w zupełnej ciemności używając światła fluorescencyjnego i białych elementów. Odpowiedź na to pytanie odnaleźli realizatorzy projektu Migające Podlasie.
Projekt: „Migające Podlasie” realizowany był przez Firmę Menedżerską PROFIT oraz Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa Oddział w Białymstoku w okresie od 01.10.2008 do 30.11.2009 r. współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VIII. Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1. Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.
Projekt skierowany był do osób pracujących, mieszkańców województwa podlaskiego (wedle obszaru realizacji: powiat: m. Białystok, białostocki, moniecki, bielski, łomżyński, m. Łomża)
Celem głównym Projektu był rozwój umiejętności i kwalifikacji zawodowych w zakresie posługiwania się językiem migowym i współpraca z pracownikami lub klientami niedosłyszącymi. W ramach projektu przeszkolone zostały 43 osoby. W trakcie realizacji uczestnicy zapoznali się z profilem psychologicznym osoby niepełnosprawnej w tym niedosłyszącej, nauczyli się obcować w gronie tych osób, przeszli szkolenia z rozwoju osobistego mającego na celu przełamanie własnych barier i podejściu do osoby niepełnosprawnej oraz poznali 700 słów języka migowego. Najważniejszym elementem projektu były szkolenia sytuacyjne, na które zostali zaproszeni niedosłyszący goście. W trakcie tych spotkań uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z osoba niedosłyszącą i spróbowania własnych sił w „miganiu”. Efektem tych spotkań było wspólne przedsięwzięcie obu grup - przedstawienie teatralne w formie cienia i antycienia. Wszyscy byli podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa przedstawiała wizję powstawania świata używając światła i elementów tworzących cień, natomiast druga grupa przedstawiała adekwatną sztukę w zupełnej ciemności używając światła fluorescencyjnego i białych elementów. Przygotowanie obu sztuk wymagało ogromnej współpracy uczestników z osobami niedosłyszącymi, a co za tym idzie przełamanie bariery „migania”.
Efekt końcowy przerósł oczekiwania wszystkich. Polały się łzy wzruszenia.
Oprócz „zabawy” w teatr miało miejsce wiele innych ciekawych wspólnych inicjatyw np. namalowanie plakatu przyjaźni, rywalizacje sportowe i wiele wiele innych.
Projekt „Migające Podlasie” na pewno długo zostanie w naszej pamięci, gdyż dostarczył nam wielu wrażeń i emocji. Duże podziękowania należą się osobom niedosłyszącym, które nie znając nikogo, ani nas, ani uczestników odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zgodzili się pomóc nam w naszym przedsięwzięciu. Uważamy, że potrzeba nauki języka migowego jest ogromna, dlatego też planujemy aplikować o kolejne środki na ten cel.
Źródło: OWOP Białystok