Zakończyły się obchody siódmej edycji Warszawskiego Dnia Sąsiada. W sumie świętowało ponad 60 sąsiedztw z Warszawy i najbliższych okolic. W tym roku najwięcej inicjatyw zorganizowali sąsiedzi ze Śródmieścia, Mokotowa, Pragi Południe i Ochoty. Oczywiście, ważniejsza od ilości wydarzeń jest jakość sąsiedzkiej integracji, a przede wszystkim pozytywne efekty, które z niej płyną. Często Dzień Sąsiada to dopiero początek szerszych zmian w społeczności.
Obchodzony co roku w maju lub czerwcu Dzień Sąsiada, to okazja, aby mieszkańcy bloku czy osiedla mogli się spotkać i poznać w życzliwej atmosferze. Takie wydarzenie buduje międzysąsiedzkie relacje i sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci na osoby mieszkające w okolicy, a także bardziej interesujemy się sprawami swojego sąsiedztwa.
Sąsiedzkie spotkanie czy kameralny piknik to często także okazja, aby porozmawiać o ważnych kwestiach, takich jak planowany remont budynku, zagospodarowanie osiedlowego skweru czy rozwiązanie problemu parkingu.
W trakcie inicjatyw sąsiedzkich rodzą się także pomysły na to, co jeszcze można zrobić wspólnie w swojej okolicy, aby była ona ładniejsza, bardziej przyjazna czy funkcjonalna dla swoich użytkowników. Może warto pomyśleć o postawieniu przed budynkiem nowej ławki? Może sąsiedzi chcieliby założyć ogródek warzywny na kawałku podwórka? A może chcieliby się częściej spotykać, organizować wspólne wycieczki? To wszystko jest możliwe do zrealizowania… dzięki inicjatywie lokalnej!
Inicjatywa lokalna to forma współpracy jednostek urzędu miasta z mieszkańcami, która ma na celu wspólną realizację zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej. To mieszkańcy wychodzą z inicjatywą i zgłaszają swój pomysł do urzędu.
Wspólna realizacja z urzędem miasta oznacza, że każda ze stron daje coś od siebie. W przypadku mieszkańców może być to praca społeczna sąsiadów na rzecz realizowanej inicjatywy czy też wkład rzeczowy np. narzędzia, które mogą użyczyć. Natomiast w przypadku miasta – zakup usług czy produktów, niezbędnych do realizacji danego pomysłu.
Dzięki inicjatywie lokalnej w Warszawie powstały już sąsiedzkie ogródki, pchle targi, odbyły się pikniki, wycieczki czy spotkania sąsiedzkie. To świetna okazja, aby kontynuować i rozwijać sąsiedzką integrację zapoczątkowaną na Dniu Sąsiada!
Inkubator Inicjatywy Lokalnej realizowany jest w ramach projektu „Warszawa Lokalnie” współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.
Źródło: Q-Ruch Sąsiedzki