Grupa działaczy z Kalwarii Zebrzydowskiej chce zmienić statut gminy. Wnioski i interpelacje mieszkańców mają stać się stałym elementem obrad rady miasta. W tym celu powstała „Inicjatywa §18”. Jej pomysłodawcy to uczestnicy akcji "Masz Głos, Masz Wybór".
By było to możliwe, niezbędna okazuje się zmiana statutu gminy, konkretnie paragrafu 18 – stąd nazwa inicjatywy. Mówi on o tym, jak powinny przebiegać posiedzenia rady. Społecznicy chcą do paragrafu dopisać pkt. 6 „wolne wnioski i interpelacje mieszkańców”. W ten sposób czas na wystąpienia mieszkańców byłby stałym i obligatoryjnym punktem każdego posiedzenia rady.
Mały sukces już za nami
Sesje rady gminy, rady powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego są jawne i dostępne dla wszystkich obywateli. Każdy może przyjść i obserwować ich przebieg. Zabranie głosu jednak nie wszędzie jest możliwe. W wielu gminach to przewodniczący rady dopuszcza gości z sali do wypowiedzi i to od jego woli zależy, kto będzie mógł zabrać głos. W Kalwarii Zebrzydowskiej jeszcze do niedawna potrzebna była do tego zgoda i głosowanie radnych. – Prowadziło to do kuriozalnych sytuacji, a i z uzyskaniem zgody czasem bywał problem – mówi Tomasz Baluś, pomysłodawca inicjatywy.
Mieszkańcy skierowali pismo do przewodniczącego rady w sprawie „Inicjatywy §18”. Ten na jednej z komisji o opinię zwrócił się do pozostałych radnych. Okazało się, że wola polityczna jest, jednak zmiana statutu gminy wymaga czasu i nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie. Radni zgodzili się na razie na rozwiązanie tymczasowe. Od najbliższej sesji mieszkańcy, którzy przed rozpoczęciem obrad poinformują przewodniczącego rady o chęci zabrania głosu, będą mieli taką możliwość. Dla osób skupionych wokół „Inicjatywy §18” to częściowy sukces. Społecznicy nie dają jednak za wygraną. Chcą trwałej zmiany w statucie gminy. – Dziś przewodniczący i cała rada są nam przychylni. Co, jeśli za kilka lat nowym radnym nasze rozwiązanie nie przypadnie do gustu? – pyta retorycznie Tomasz Baluś.
– Zmiana statutu gminy to niełatwe i niepopularne zadanie. Pomysłodawcy „Inicjatywy §18” są jednymi z nielicznych, którzy próbują tego dokonać – mówi Iwona Ciećwierz ze Szkoły Liderów. – Gdyby im się udało, byłby to jeden z nielicznych wyjątków w całej Polsce. Pomysłodawcy inicjatywy byliby przykładem dla innych, którzy także mogliby wyjść z podobną inicjatywą do swoich samorządów.
Nie tylko w tym tkwi problem
Możliwość zabierania głosu podczas obrad rady miasta z pewnością przełoży się na społeczną aktywność mieszkańców. Praktyka pokazuje jednak, że na drodze do społecznego zaangażowania znajduje się jeszcze wiele, czasem bardzo prozaicznych, przeszkód. Jedna z nich to godziny obrad, które rzadko są dostosowane do potrzeb mieszkańców. Najbliższa sesja rady miasta w Rzeszowie odbędzie się o godzinie 8.30, w Piotrkowie Trybunalskim o 9.00, w Legnicy o 10.00. Niektóre miasta przesuwają posiedzenia na godziny popołudniowe, przykładem jest chociażby Kalwaria Zebrzydowska, gdzie najbliższe obrady rozpoczną się o godzinie 13.00.
– Prawda jest taka, że nigdy nie dogodzimy wszystkim, ale powinniśmy przynajmniej próbować zadowolić większość. Jeśli sesja rady odbywa się w środę o 9 rano, to nawet jeśli byłabym bardzo zainteresowana tematem, nie uda mi się na niej pojawić. Musiałabym specjalnie wziąć urlop w pracy – mówi Iwona Ciećwierz. – Dobrym rozwiązaniem jest zapytanie mieszkańców, o której chcieliby, aby rozpoczynały się obrady. Można to zrobić na przykład w porozumieniu z lokalną gazetą. Odpowiedzą ci najbardziej zainteresowani. Wówczas uda się dopasować godziny tak, aby przynajmniej część mieszkańców mogła skorzystać z tego udogodnienia.
Ważne są jednak nie tylko godziny sesji, ale także godziny otwarcia samego urzędu. W Polsce urzędy miasta zamykane są dość wcześnie. – Dobrze byłoby, aby chociaż jednego dnia godziny otwarcia urzędu zostały wydłużone, tak aby ci, którzy pracują dłużej, również mogli z nich korzystać – mówi Joanna Pieśluk z Fundacji im. Stefana Batorego.
Interesującym ułatwieniem dla mieszkańców może być także transmitowanie sesji online (takie rozwiązanie wprowadziła m.in. Warszawa), a także archiwizowanie posiedzeń na przykład w formie klipów wideo zamieszczanych na stronie internetowej urzędu miasta. – Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa dostęp mieszkańców do informacji, ale także mobilizuje radnych do pracy – zauważa Joanna Pieśluk.
Masz Głos, Masz Wybór
„Inicjatywa §18” wspierana jest przez akcję "Masz Głos, Masz Wybór". To ogólnopolski program Fundacji im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenia Szkoła Liderów realizowany od 2006 r. W tej edycji przystąpiło do niego 157 wspólnot lokalnych z całej Polski. Wśród nich: organizacje pozarządowe, przedstawiciele szkół, bibliotek, domów kultury, urzędów, a także nieformalne grupy mieszkańców, takie jak społecznicy z Kalwarii Zebrzydowskiej.
Uczestnicy akcji prowadzą w swojej okolicy szereg działań, które usprawniają relacje pomiędzy władzą a mieszkańcami oraz poprawiają jakość życia społecznego. Działania te monitorują organizatorzy akcji. Spośród wszystkich inicjatyw wybiorą te najskuteczniejsze. Na najlepszych czeka honorowy tytuł Super Samorządu.
Społecznicy z Kalwarii Zebrzydowskiej nie po raz pierwszy angażują się w działania na rzecz obywateli. Rok temu, przed wyborami samorządowymi robili wszystko, by zwiększyć frekwencję wyborczą wśród mieszkańców. Zorganizowali m.in. debatę kandydatów na burmistrza. – Takich spotkań nie było w naszym mieście już od dawna – opowiada Tomasz Baluś. – Na debatę przyszło około 120 osób, co na nasze miasto jest całkiem niezłym wynikiem. Zabrakło jednak… jednego z kandydatów – ówczesnego burmistrza. Była to więc jednostronna debata. Mimo wszystko nasze działania zakończyły się sukcesem, ponieważ frekwencja podczas wyborów była wyższa niż zwykle. W jednym z okręgów wyniosła prawie 60 procent, podczas gdy wcześniej było to jakieś 45 procent.
Pobierz
-
wyłaczyc z patronatów na głowna po 2 tygodniach emisji
potem ja obywatel pierwsza
710569_201112131031530535 ・38.72 kB
-
potem "jaobywatel-pierwsza'
patronat, masz glos masz wybór, wyłaczyc z patronatów na głowna po 2 tygodniach emisji
710684_201112131348570320 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna ngo.pl