Czy mieszany system wyborczy, który wielu ekspertów uważa za idealny jest pojęciem jednoznacznym? Dr Dawid Sześciło, ekspert Fundacji Batorego, porównuje rozwiązania funkcjonujące w kilku krajach naszego regionu – w Niemczech, na Węgrzech, na Litwie i w Rumunii. Doświadczenia tych państw mogą stanowić wartościowy materiał dla toczącej się w Polsce dyskusji o kierunku zmian w polskim systemie wyborczym.
Mieszany system wyborczy jest często przywoływany jako pożądany kierunek reformy polskiego prawa wyborczego. Łączy on zalety dwóch podstawowych systemów: większościowego (silniejszy związek wyborcy i wybranego) i proporcjonalnego (lepsza reprezentacja różnych grup wyborców). Należy jednak pamiętać, że w różnych krajach funkcjonują odmienne rozwiązania, które nie tylko różnią się procedurą oddawania głosów ale także sposobem ich przeliczania na mandaty.
Na ilu kandydatów może zagłosować wyborca? Czy listy partyjne są ogólnokrajowe czy regionalne? Czy ważniejszy jest komponent proporcjonalny czy większościowy i jak to wpływa na scenę polityczną?
Na te i inne pytania odpowiada dr Dawid Sześciło w opracowaniu „Mieszany system wyborczy w państwach Europy Środkowej i Wschodniej”. Autor porównuje cechy charakterystyczne wybranych systemów mieszanych oraz pokazuje ich konsekwencje polityczne.
Źródło: Fundacja Batorego