Sztuka współczesna przez kilka dni zagościła w Mielcu dzięki zorganizowanemu po raz 8. Finałowi inicjatywy M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce. W przestrzeni miasta odbyło się widowisko teatralne, wystawy, instalacje i akcje animacyjne z udziałem mieszkanek i mieszkańców w różnym wieku.
Organizatorzy i wolontariusze ze Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE zbliżyli mieleckich twórców-amatorów i mieszkańców dzięki wydarzeniom odbywającym się w przestrzeni miejskiej.
Warsztaty o nas samych
Najpierw odbywały się warsztaty artystyczne pod okiem artystów z Polski, jednak nie były to zwykłe zajęcia z instruktorem. Już po pierwszych dniach okazywało się, że takie pojęcie jak „performatyka” jest obce i nacisk na pracę z własnym ciałem, emocjami, pokazywaniem siebie wielu uczestnikom sprawia dużą trudność. Ci, którzy nie przestraszyli się pierwszego dnia warsztatów aktorskich czy wokalno-muzycznych czują dziś niespotykaną radość i są pełni nowej wiedzy, doświadczenia, jakiego mimo bardzo różnego wieku nie udało im się do tej pory zdobyć. Paweł Korbus – aktor i performer – oprócz prowadzenia zajęć miał za zadanie wyznaczyć wszystkim czterem grupom warsztatowym wizję finałowego widowiska teatralnego, nad którymi grupy pracowały razem z artystami.
Dźwięk, kolor, ruch
- Wybieramy takich prowadzących co roku, aby praca z nimi była dla uczestniczek i uczestników niezapomnianą przygodą, a z drugiej strony aby mieli okazję poznać metody pracy oraz obszary związane ze sztuką, z jakimi dotychczas nie mieli styczności – mówi Justyna Pomykała, koordynatorka m.in. warsztatów artystycznych – niektórzy mimo tego, że zapisują się, nie są gotowi lub po prostu nie szukają nowych form twórczej ekspresji. Organizatorzy nie zniechęcają się do podążania odważną drogą edukowania społeczności lokalnej. Mimo różnych głosów, sztuka współczesna zagościła wśród mielczan.
Widowisko teatralne na finał
Poprzedzone wieloma godzinami wspólnych konsultacji, rozmów i czytania różnych tekstów, wymianą e-maili i rozmowami telefonicznymi spotkanie Pawła Korbusa - aktora i performera, Małgorzaty Luberdy - performerki i wokalistki, Małgorzaty Dąbrowskiej-Mazurek - scenografki, Macieja Połynko - kompozytora i performera, Ewy Kwiatkowskiej, Katarzyny Kwiatkowskiej i Karoliny Zausz - projektantek mody, dało finalnie pomysł na widowisko teatralne oparte na zestawieniu emocji, historii, skojarzeń i form związanych z pracą i wypoczynkiem.
Artyści wykorzystali także kontekst Mielca i obecności w nim Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa to jakby osobne miasto w Mielcu, o przemysłowym charakterze i związanymi z nim w konsekwencji problemami, frustracjami, barierami, które dotyczą mieszkańców całego regionu.
- Zachęcamy do obejrzenia dokumentu z warsztatów. Przygotowaliśmy go z myślą o osobach, które wzięły w nim udział, o tych, którzy zrezygnowali, ale przede wszystkim o ludziach znających M4 tylko z zewnątrz - informuje Kinga Bielec prezeska stowarzyszenia - Zapraszamy do REKREACJI M4.
Sztuka w przestrzeni miasta
Zaprosiliśmy w tym roku do twórczej ekspresji ludzi, którzy są aktywni na polu sztuki. Są amatorami, twórcami, mają w sobie gotowość do publicznej wypowiedzi poprzez swoje prace. Rozwijają się, mają chęć dzielenia się i pokazania szerszej publiczności tego, co tworzą.
Oto osoby, które pod okiem kuratora Marka Sułka przygotowały własne projekty: Kinga Bielec, Anna Bratek, Grzegorz Bula Cebula, Mateusz Działowski, Krzysztof Gładysek, Aleksander Gładysz, Andrzej Kulig, Kuba Michoński, Tomasz Simiński, Paweł Wolanin oraz gościnnie Maciek Wieczerzak.
Moda, fotografia, malarstwo i muzyka
Podczas sobotniego popołudnia (20 lipca 2013r. w okolicach Parku Oborskich w Mielcu) swój finał miały projekty artystyczne artystów-amatorów wspieranych przez profesjonalistów na czele z Markiem Sułkiem – rzeźbiarzem, twórcą Monumental ART. Do pracy włączył się także Maciej Wieczerzak – młody malarz z Mielca. Jego intrygująca instalacja malarska stanęła na parkowym trawniku i każdy chciał zajrzeć, co znajduje się w środku czarnego kubika. Swoje zdjęcia w formie instalacji pokazali Krzysztof Gładysek i Kuba Michoński (Restauracja Kamienica w Rynku), Aleksander Gładysz (Park Oborskich) i Paweł Wolanin (kolektory wodne nad Wisłoką). Kinga Bielec i Anna Bratek przygotowały akcję, w której chodzi o wymienianie się ubraniami oraz myślenie o tym, czym jest ubiór w ogóle. Zaprosiły do współpracy dwie bohaterki, aby pokazać, że moda jest dostępna na każdą kieszeń. Andrzej Kulig i Mateusz Działowski zorganizowali warsztaty wskrzeszania dźwięków i zaprosili publiczność do wspólnej orkiestry improwizowanej. Powstał także mural autorstwa Grzegorza Buli Cebuli i Tomasza Simińskiego. Spotkanie z twórcami widowiska teatralnego oraz pokaz filmu dokumentalnego o warsztatach M4 zakończyły w niedzielny wieczór (21 lipca 2013r.) Finał M4 REKREACJA.
Finansowe wsparcie z różnych stron
Inicjatywa M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce 8 edycja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Podkarpackiego, Gminy Miejskiej Mielec, Powiatu Mieleckiego oraz ze środków Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE pozyskanych z 1 % podatku. Podczas Finału M4 będzie prowadzona również zbiórka publiczna w formie sprzedaży cegiełek, koszulek, leżaków i przypinek. Pieniądze wesprą organizację M4 w tym i w przyszłym roku.
Główne cele projektu
Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie rozwijania talentów osobom w różnym wieku i na różnych poziomach „artystycznego wtajemniczenia”, a także zachęcanie do odkrywania sztuki współczesnej.
Organizatorom zależy także na urozmaiceniu wizerunku miasta, kojarzonego w Polsce i świecie głównie z przemysłem, a M4 jest odpowiedzią na potrzeby związane z twórczym wykorzystywaniem wolnego czasu i nawiązywaniem nowych kontaktów.
Źródło: Stowarzyszenie Kulturalne JARTE