Liderzy stowarzyszeń z kilku miejscowości w okolicach Kisielic zmierzają do stworzenia wsi tematycznych. Na początek odbyło się spotkanie z animatorem Centrum Organizacji Pozarządowych z Iławy oraz ze specjalistką z ESWIP-u w tworzeniu takich miejsc.
W sierpniu, w Urzędzie Miasta i Gminy Kisielice, odbyło się spotkanie z członkami i liderami trzech organizacji: Stowarzyszenia Pod Tęczą, Stowarzyszenia Lepsza Przyszłość Łodygowa, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Klimy. Spotkanie to miało na celu przybliżenie idei tworzenia wsi tematycznych oraz członkowstwa w Partnerstwie Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą”. Na spotkaniu ustalono harmonogram prac dążących do stworzenia wiosek tematycznych. Następne spotkania będą miały charakter roboczy – wypracowanie map zasobów i potrzeb miejscowości oraz mieszkańców.
Od września bieżącego roku w iławskim Centrum Organizacji Pozarządowych rozpoczną się dyżury doradców z Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej (OWIES), będzie to jeden wybrany dzień w miesiącu. Z usług OWIES mogą skorzystać też inne organizacje pozarządowe, myślące o ekonomii społecznej.
Model wioski tematycznej opiera się na rozwoju wokół wspólnie wybranego tematu przewodniego. Inspiracja do jego utworzenia pojawia się z wielu stron, a ostateczny kształt przybiera podczas spotkań liderów, przedstawicieli organizacji lokalnych, samorządów i mieszkańców zaangażowanych w budowanie wsi tematycznej. Czasami jest to sama nazwa, jak w przypadku Aniołowa – Wioski Aniołów, historia miejscowości jak w Pogrodziu – Wiosce Dzieci czy lokalne tradycje i obyczaje jak w Jędrychowie – Wiosce Jak u Babci. Sam temat przewodni stanowi zaczątek drogi, na której kolejno wyrastają oferty turystyczne i produkty lokalne. Do ich utworzenia wykorzystać można nie tylko wyobraźnię mieszkańców, ale przede wszystkim ich umiejętności i talenty. Bowiem to zasoby wsi są podstawą tworzenia oferty, która inspiruje, zachwyca i dostarcza emocji. Z zakamarków wyciągane są stare maszyny do szycia, do łask wracają legendy i baśnie, potrawy lokalnych gospodyń stają się chlubą i dumą miejscowości. Dziedzictwo przyrodnicze, historyczne czy kulturowe nie jest już tylko tłem – przyjmuje niejednokrotnie pierwszoplanową rolę w procesie aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców wsi. Owe dziedzictwo, tradycje ożywają w formie warsztatów, gier terenowych, zabaw plenerowych czy produktów lokalnych.