Międzynarodowy Dzień Migrantów – innowacyjna pomoc dla Białorusinów przyjeżdżających do Polski
Jak podaje Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, co 35 osoba na świecie jest migrantem, żyje i pracuje poza krajem swojego pochodzenia. Przyczyn migracji jest wiele. Dla wielu ucieczka stanowi jedyną możliwość uniknięcia represji. Z okazji Międzynarodowego Dnia Imigrantów szczególną uwagę zwracamy na Białorusinów, którzy bojąc się o życie swoje i najbliższych szukają pomocy w Polsce.
Fundacja ADRA Polska oraz portal GrupaWsparcia.pl oferują darmową pomoc emigrantom z Białorusi, na którą składa się pomoc psychologiczna, prawna oraz poradnictwo w kwestiach takich, jak znalezienie pracy i mieszkania. Wystarczy zgłosić się poprzez portal.
Międzynarodowy Dzień Migrantów – 18 grudnia
Obecnie więcej ludzi niż kiedykolwiek mieszka w innym kraju niż ten, w którym się urodzili. Część wyrusza w drogę z własnego wyboru, inni migrują z konieczności. Najczęściej, po to by uchronić się przed konfliktami, prześladowaniami, terroryzmem lub łamaniem praw człowieka. Jeszcze inni poruszają się w odpowiedzi na niekorzystne skutki zmiany klimatu, klęsk żywiołowych lub innych czynników środowiskowych. Według obliczeń ONZ 2019 roku liczba migrantów na świecie osiągnęła szacunkowo 272 miliony , o 51 milionów więcej niż w 2010 roku[1]. Ustanowiony w 2000 r. Międzynarodowy Dzień Migranta ma przypominać o konieczności przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności osób pochodzących z innych krajów. Jednym z jego celów jest przypomnienie społeczeństwom i decydentom, że prawa obcokrajowców też podlegają ochronie.
Protesty i represje na Białorusi
Od sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał rządzący w autorytarny sposób Alaksandr Łukaszenka. Obywatele sprzeciwiający się reżimowi są regularni szykanowani, wyrzucani z pracy, a strajkujący pacyfikowani przez służby policyjne. Obrońcy praw człowieka doliczyli się już dziesięciu zabitych od początku protestów. Ich liczba może być znacznie większa.
W wyniku represji wielu obywateli czuje się zagrożonych i rozważa opuszczenie ojczyzny. Według PAP w ciągu ostatnich czterech miesięcy ponad 1,4 tys. obywateli Białorusi zadeklarowało poszukiwanie pomocy na terenie Polski[1].
Fundacja ADRA Polska, do której należy GrupaWsparcia.pl, łączy siły z innymi organizacjami niosącymi pomoc dla Białorusinów przyjeżdżających do Polski.
„Białorusini przyjeżdżający do Polski mierzą się z sytuacją, która niesie ze sobą wiele zagrożeń – poczynając od niepewności związanej z procesem legalizacji statusu uchodźcy, przez obciążenie psychiczne, jakie niesie ze sobą wyjazd z kraju, na problemach ze znalezieniem pracy, szkoły dla dzieci i barierze językowej skończywszy. Oferujemy pomoc każdej osobie, która zgłosi do naszego projektu” – zachęca Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.
Projekt „GrupaWsparcia.pl dla Białorusi” integruje poszczególne elementy procesu, przez który przechodzą planujący osiąść w Polsce Białorusini.
1) Ułatwia dostęp do wszelkiego rodzaju pomocy m.in. psychologicznej, prawnej, grupy wsparcia online;
2) Umożliwia beneficjentom bezpośredni i szybki kontakt z konkretnymi organizacjami oferującymi pomoc w danych dziedzinach;
3) Pomoc przy wynajmie pokoju;
4) Pomoc przy znalezieniu pracy są znacznie ułatwione dzięki ustawieniom lokalizacyjnym, a dzięki automatycznemu tłumaczeniu bariera językowa nie jest już przeszkodą w komunikacji między obywatelami Białorusi i Polski.
Korzyści z projektu odczują również obywatele Polski poprzez ułatwienie zatrudnienia imigrantów z Białorusi i wynajmu nieruchomości. Celem projektu jest również budowanie poczucia wspólnoty oraz wzajemnych postaw otwartości i wsparcia pomiędzy obywatelami obu krajów. Są to postulaty, które stoją u podstaw uchwalonej przez ONZ Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników – Migrantów i Członków Ich Rodzin[1].
Elementy projektu realizowane są za pośrednictwem prowadzonego przez Fundację ADRA Polska portalu GrupaWsparcia.pl. Jest to portal społecznościowy, który pomaga w walce z problemami i daje przestrzeń do wzajemnego wspierania się użytkowników. Na GrupaWsparcia.pl użytkownicy mogą za pomocą chatu o każdej porze dnia i nocy podzielić się z innymi tym, co spędza im sen z powiek i otrzymać wsparcie. O portali pisało już większość mediów w kraju m.in. Brief, Bussiness Insider, InPoland, Spiders Web, Wirtualna Polska, Belsat.tv oraz inni.
Aby pomoc była jeszcze łatwiejsza już niedługo uruchomiona zostanie aplikacja na smartfony w języku polskim i białoruskim (rosyjskim) z możliwością rejestracji na portalu oraz dodawania i wyszukiwania ofert wsparcia. Dzięki czemu pomoc zawsze pozostanie w zasięgu ręki.
Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://grupawsparcia.pl/pomoc-dla-bialorusi.
Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku w ramach 13 projektów Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.
Więcej o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl, www.facebook.com/ADRAPolska.