W dniach 23-30 sierpnia 2010 roku młodzi ludzie z Polski oraz z Izraela wspólnie realizują edukacyjny projekt, którego celem jest rozwój tolerancji oraz wzajemnego zrozumienia. Ważny w tym procesie kreatywnego poznawania się będzie kontekst współczesnej historii Polski, uwzględniający takie momenty z przeszłości naszego kraju, jak okres PRL-u: Poznański Czerwiec 1956, Gdańsk 1970 i 1980, Okrągły Stół 1989.
Polsko-izraelski projekt “Międzykulturwe VIPy wokół stołu burzą różnorodne stereotypy” zbudowany będzie w oparciu o elementy edukacji międzykulturowej. Przez cały czas trwania działań będziemy potwierdzać znaczenie skrótu VIP. Nasze odczytanie będzie prowadziło do następującej definicji tego pojęcia: V- very, bardzo; I- intercultural, międzykulturowa; P – person, osoba. Chcielibyśmy, aby uczestnicy projektu po jego zakończeniu stali się właśnie tak rozumianymi VIPami.
Motywem przewodnim naszego projektu będzie stół. Stół stanie się punktem centralnym w interkulturowej komunikacji uczestników projektu. Rozumienie tego przedmiotu będzie się rozwijało z każdym dniem projektu. Uwzględnimy trzy perspektywy: historyczno-kulturową, religijno-filozoficzną oraz kulinarno-obyczajową. Uczestnicy będą odkrywać stół od znaczenia dosłownego, jako niezbędny rekwizyt w każdym domu, przy którym jeszcze do niedawna siedziały trzy generacje rodziny (dziadkowie, rodzice i dzieci), na którym przygotowuje się posiłki, a potem przy nim się spożywa pokarmy poprzez znaczenie przenośne i symboliczne jako miejsce dialogu, rozmowy. Odbędziemy więc swoistą “stołową” wędrówkę przez wielowiekową historię Europy, z uwzględnieniem konktekstu współczesnej historii Polski. Doświadczymy także funkcjonownia stołu w trzech tradycjach kulturowo-religijnych. Będą to kolejno: chrześcijaństwo (w trzech odsłonach: katolickiej, protestanckiej oraz prawosławnej), judaizm oraz islam.
Ważnym działaniem spajającym cały projekt, będzie tzw. fotografia uczestnicząca. Mieszane grupy Polaków i Izraelczyków przez cały czas trwania projektu będą robiły zdjęcia. Poprzez fotografię spróbujemy zmierzyć się ze stereotypami o Polakach i o Polsce. Projekt będzie również skoncentrowany wokół działalności i dokonań VIP-ów naszych czasów, czyli Lecha Wałęsy, Jacka Kuronia, Władysława Bartoszewskiego. Wałęsa jako ojciec Solidarności, Kuroń jako uczestnik Obrad Okrągłego Stołu, Władysław Bartoszewski jako ocalony z Auschwitz, rzecznik dialogu polsko-żydowskiego.
Nasze działania planujemy kontynuować w następnym roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.
Projekt jest finansowany z dotacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej w ramach "Organizacji spotkań edukacyjnych edukatorów i młodzieży polskiej i izraelskiej w Polsce".
Szczegółowe informacje o naszym projekcie znajdują się na naszym blogu: