Jak wykorzystać najnowocześniejsze technologie w działalności organizacji pozarządowych oraz skutecznie komunikować się z otoczeniem? To tylko część zagadnień poruszanych podczas drugiej edycji konferencji NGO Day, odbywającej się 22 kwietnia w siedzibie polskiego oddziału Microsoft.
NGO Day odbywa się w Polsce już po raz drugi. Jest to lokalna edycja spotkania organizowanego na całym świecie przez firmę Microsoft i jej partnerów społecznych. Wspólnym dla wszystkich edycji NGO Day jest wzmocnienie partnerstwa z organizacjami pozarządowymi (NGO) oraz pogłębienie współpracy Microsoft z sektorem organizacji non-profit. Dzięki uczestnictwu w tych konferencjach, organizacje społeczne mają możliwość zdobycia wiedzy na temat nowoczesnych technologii i ich wykorzystania w codziennej pracy na rzecz innych.
„Patrząc na prawie dwukrotnie większą liczbę uczestników niż w zeszłym roku możemy śmiało stwierdzić, że inicjatywa cieszy się coraz większym powodzeniem wśród organizacji, do których jest skierowana. Cieszy nas to ogromnie, zwłaszcza, że w Microsoft wiemy jak duże są potrzeby po stronie organizacji pozarządowych” – powiedziała Barbara Dyluś, koordynator programów społecznych w polskim oddziale Microsoft – „ NGO Day jest formą uzupełnienia tych potrzeb, gdyż daje organizacjom pozarządowym wiedzę na temat możliwości prowadzenia swojej działalności na rzecz dobra publicznego w oparciu o nowoczesne technologie i rozwiązania informatyczne.”
Gościem specjalnym konferencji była Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, której videonagranie z pozdrowieniami dla uczestników, stanowiło najlepszy przykład na wykorzystanie nowoczesnych technologii w działalności organizacji pozarządowych.
Zgodnie z sugestiami uczestników zeszłorocznego NGO Day konferencja w tym roku została podzielona na dwa bloki – teoretyczny i praktyczny. Część praktyczna - warsztatowa stanowiła uzupełnienie teoretycznej wiedzy zdobytej podczas prezentacji. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty dotyczące Hostingu i tworzenia stron WWW oraz wykorzystania narzędzi PR w działaniach NGO.
Takie akcje i programy są zdecydowanie potrzebne. Coraz więcej organizacji pozarządowych interesuje się takimi projektami, dlatego miło widzieć jak Microsoft bierze w tym aktywny udział. Warsztaty o bardzo wysokim poziomie merytorycznym i dydaktycznym stanowiły bardzo ważny element konferencji – mówi jedna z uczestniczek warsztatów, Katarzyna Gajewska ze Stowarzyszenia Bank Drugiej Ręki.
Inicjatywy społeczne realizowane przez Microsoft dają polskim organizacjom pozarządowym szansę pozyskania legalnego i nowoczesnego oprogramowania na bardzo preferencyjnych warunkach, zaczynając od takich produktów jak pakiet biurowy Microsoft Office, na zaawansowanych produktach serwerowych czy bazodanowych kończąc. Jedynym kosztem dla organizacji pozarządowej jest opłata administracyjna, która wynika z kosztów obsługi całego programu. Opłata administracyjna jest skalkulowana na poziomie około 6% wartości rynkowej oprogramowania i jest pobierana przez operatorów programu. By jeszcze bardziej usprawnić efekt i zasięg współpracy, jako partner został wybrany specjalista technologiczny jakim jest Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki.
Działalność firmy Microsoft jest odpowiedzią na zapotrzebowanie polskich organizacji o charakterze społecznym na nowoczesne produkty informatyczne i przy jednoczesnym braniu pod uwagę ich niekomercyjnego charakteru i bardzo ograniczonych możliwości finansowych. Poza wsparciem w postaci oprogramowania firma Microsoft wspiera organizacje pozarządowe na wielu innych płaszczyznach np. współfinansuje filmy dokumentalne tworzone przez niektóre organizacje.
Źródło: Microsoft