Pod koniec minionego tygodnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące projektu „Kultura na Migi”. Innowacyjne rozwiązanie mobilne ułatwiające osobom niesłyszącym dostęp do kultury zaprezentowali przedstawiciele MSN, Fundacji Kultura bez Barier oraz Microsoft Devices.
Specjalna aplikacja została przygotowana na potrzeby II Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier. Z pomocą smartfonów Nokia Lumia oraz kodów QR umieszczonych przy eksponatach, aplikacja przedstawi wystawę „Maria Bartuszová. Formy przejściowe”, jak również wybrane prace z kolekcji Muzeum.
„Kultura na Migi” jest dostępna bezpłatnie na smartfony Nokia Lumia działające pod kontrolą systemów Windows Phone 8 oraz Windows Phone 8.1. Na zwiedzających czekać będzie także 10 egzemplarzy smartfonów Lumia 630, które będą dostępne do wypożyczenia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Czemu osoby niesłyszące nie mogą wykorzystać opisów pisanych? - "Osoby głuche często nie znają dobrze języka polskiego. Dla nich polski jest językiem drugim, jeśli nie obcym, ich naturalnym językiem jest polski język migowy. Czytanie dłuższych tekstów napisanych po polsku jest dla znacznej grupy niesłyszących trudne, dlatego, jako fundacja, stale szukamy nowych rozwiązań mogących likwidować bariery, które na swej drodze napotykają osoby z niepełnosprawnością słuchu" - tłumaczy Anna Żórawska z Fundacji Kultury bez Barier.
– Wydaje mi się, że tutaj zetknęliśmy się z bardzo prostym, acz nieoczywistym problemem. Dla osób niesłyszących język polski jest językiem obcym, a język pisany, który dla nas nie stanowi problemu, dla osób głuchych niekoniecznie jest językiem, z którym można się łatwo zapoznać. Wydaje się, że jest to bardzo proste, nieoczywiste, a aplikacja rozwiązuje właśnie ten problem – dodaje Piotr Szymanek, Digital Marketing Manager w Microsoft Devices.
Sama aplikacja jest bardzo przyjazna i intuicyjna. Podczas dzisiejszego spotkania zwiedziłem wystawę Marii Bartuszovej, wykorzystując do tego celu smartfony z preinstalowanym oporgramowaniem „Kultura na Migi”. Przy każdym z eksponatów znajduje się kod QR, do którego wystarczy przybliżyć obiektyw aparatu smartfona, by automatycznie rozpoczęło się odtwarzanie filmu z lektorem języka migowego. Jeżeli chcemy, możemy także przełączyć się na wersję tekstową materiału.
Najważniejszym elementem projektu jest jednak to, że osoby niesłyszące nie są w nim traktowane, jako jedyny odbiorca docelowy – aplikację może pobrać każdy posiadacz smartfona od Microsoftu. Jak tłumaczyli twórcy, funkcja obejmująca materiały wideo z lektorem języka migowego to dodatek, mający ułatwić osobom niesłyszącym prawidłowy odbiór wystawy. Nie jest to, natomiast, narzędzie stworzone tylko i wyłącznie dla nich. Osoby niepełnosprawne zostały tutaj potraktowane, jak wszyscy inni członkowie społeczeństwa.
Korzystając z okacji, porozmawiałem z przedstawicielami Microsoft Devices na temat współpracy Microsoftu z organizacjami pozarządowymi. – Jako Microsoft Devices właśnie zapartycypowaliśmy w takim projekcie i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się nam, przy współpracy z Muzeum i Fundacją, go zrealizować. Jesteśmy zawsze otwarci na różne inicjatywy – mówi Piotr Szymanek.
Jeśli chodzi o wybór potencjalnych partnerów, temat nakreśla Marta Buler, rzecznik prasowy MS Devices: – Zależy to od wielu czynników: pomysłu, otwartości drugiej strony czy możliwości technicznych, niestety ograniczonych. Tak naprawdę każdy przypadek rozważamy oddzielnie, nie kierujemy się jedną, ustaloną zasadą.
Zatem, jeśli organizacja posiada dobry pomysł i chce go zrealizować na odpowiednio wysokim poziomie, być może warto zwrócić się z propozycją współpracy właśnie do Microsoftu. Gigant z Redmond znany jest z szerokiego zaangażowania w działalność związaną z sektorem pozarządowym, czego przykładem są liczne projekty realizowane na całym świecie, a teraz również warszawska inicjatywa związana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Tymczasem polecam wybrać się na wystawę „Maria Bartuszová. Formy przejściowe”, która otwarta została w ostatni piątek, a potrwa do 2 stycznia 2015 roku.
Źródło: Technologie.ngo.pl