Miasto Wspólna Sprawa. Koalicja Miejskich Inicjatyw
Ostatnie lata przyniosły prawdziwą erupcję aktywności obywatelskiej w Warszawie. Na fali niezadowolenia z odgórnego, technokratycznego stylu zarządzania miastem zawiązują się oddolne, sąsiedzkie inicjatywy, które łączy troska o miasto rozumiane jako wspólne dobro. Miasto Wspólna Sprawa to nieformalna koalicja, która łączy rozproszone inicjatywy lokalne w sieć współpracy opartej na wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu.
Powstające lokalne inicjatywy działają na rzecz tworzenia centrów integracji mieszkańców, lepszego wykorzystania miejskich nieruchomości, ratowania dziedzictwa kulturowego, ochrony publicznej przestrzeni przed degradacją. Osoby zaangażowane w te grupy nie zawsze identyfikują się ruchami miejskimi, co nie zmienia faktu, że są ich częścią, być może najbardziej twórczą i aktywną: wysiadują na sesjach rad dzielnicy i rady miasta, uczestniczą w spotkaniach komisji dialogu społecznego, organizują protesty i demonstracje, zbierają podpisy pod petycjami i listami otwartymi, wykorzystują wszelkie istniejące narzędzia współpracy samorządu z mieszkańcami.
Z ich lokalnych działań, skupionych na rozwiązywaniu konkretnych problemów, wyłania się nowa, bardziej ogólna wizja miasta. W tym mieście „partycypacja” przestaje być tylko zaklęciem służącym do zarządzania społecznym gniewem; staje się częścią codziennego doświadczenia zaangażowanych obywateli. To miasto, w którym lokalne wspólnoty biorą udział w rządzeniu miastem na równi z organizacjami, urzędnikami, firmami, spółdzielniami czy rzemieślnikami. Jest to też miasto bardziej egalitarne – takie, w którym każdy, niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego, ma szansę znaleźć miejsce dla siebie. Miasto, w którym głos i wola mieszkańców są decydujące. Miasto, którego mieszkańcy spontanicznie organizują się, żeby dbać o wspólne sprawy – bo mogą liczyć na to, że ich głos nie zostanie zignorowany.
Koalicja Miasto Wspólna Sprawa stawia sobie za cel ochronę i rozwijanie tego, co stanowi o społecznym wymiarze Warszawy – wspólnych przestrzeni, centrów lokalnej aktywności, śladów historii, miejsc ważnych dla lokalnej tożsamości. Miasto Wspólna Sprawa ma być polem wspólnych działań dla inicjatyw tworzonych przez mieszkańców i dla mieszkańców, tych dopiero kiełkujących i tych doświadczonych. Obecnie w skład koalicji wchodzą Otwarty Jazdów, Projekt Ursus (Zakłady), Inicjatywa Mieszkańców Kultura na Sielcach i Inicjatywa Osiedle Przyjaźń. Koalicja wspiera nie tylko doświadczonych aktywistów; ma być również trampoliną dla wspólnot sąsiedzkich, którym dotąd nie poświęcano wystarczającej uwagi, oraz tym, które dopiero rozpoczynają swoje działania.
Miasto Wspólna Sprawa ma strukturę sieciową: odbywa się bez kierownictwa i działa na zasadzie pełnej dobrowolności. Wszelkie aktywności związane uczestnictwem w MWS koalicjanci podejmują z własnej woli – wspólne są tylko te sprawy, które za takie zostaną uznane. Katalog wspólnych działań jest otwarty i obejmuje między innymi publiczne wyrażone poparcie dla jakiegoś projektu, pisma czy petycji, pomoc w promocji wydarzenia, wymianę wiedzy i doświadczeń.
W ciągu najbliższych dwóch miesięcy grupa inicjatywna koalicji zorganizuje objazdowy DKF. Tam, gdzie mieszkańcy starają się bronić i wspólnie kształtować swoje otoczenie, pokazywane będą filmy, opowiadające o podobnych inicjatywach, o sposobach działania, motywacjach, sukcesach i zagrożeniach. Pierwsze z cyklu tych wydarzeń odbyło się 26 marca na Bemowie, gospodarzem była Inicjatywa Osiedle Przyjaźń, której celem jest rewitalizacja Klubu Karuzela i ochrona całego osiedla drewnianych domków na Bemowie. Kolejne spotkania odbędą się na Ursusie, Włochach i Jazdowie.
Koalicja Miasto Wspólna Sprawa inspirowana jest projektem Radical Democracy – Reclaiming The Commons, łączącym cztery europejskie miasta (Londyn, Sewillę, Stambuł i Warszawę) we wspólnym celu, którym jest wzmocnienie głosu mieszkańców domagających się większego wpływu na sprawy lokalne. W Warszawie punktem zaczepienia projektu Radical Democracy jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę oraz grupa osób: Michał Augustyn, Dorota Borodaj, Andrzej Górz, Iza Kaszyńska, Maciek Łepkowski, Igor Stokfiszewski i Jaśmina Wójcik.
Źródło: miasto wspolna sprawa