Miasto odpowiada: nie możemy być jedynym źródłem
"Trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że to rolą miasta jest lokalne zakorzenianie organizacji i praca nad jej relacjami z sąsiadami" - dyrektor miejskiego Biura Kultury, Marek Kraszewski, odpowiada na tekst opisujący galerie z Andresa 13, które zdobyły lokale w konkursie organizowanym przez władze dzielnicy Śródmieście.
„W trudnej roli mediatora, zdaniem menedżerek, powinni wystąpić urzędnicy dzielnicy. Miasto powinno zorganizować spotkanie i się tłumaczyć”. Trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że to rolą miasta jest lokalne zakorzenianie organizacji i praca nad jej relacjami z sąsiadami. Animacja lokalna to rola organizacji. Takie działania od dawna podejmują inne organizacje pozarządowe. Znane są np. dobre praktyki przy ul. Mokotowskiej, gdzie organizacje stawiają na lokalną promocję – plakaty, ulotki jak i pukanie do drzwi i zapraszanie sąsiadów.
Do Urzędu Miasta docierają sygnały od mieszkańców Skweru Tekli Bądarzewskiej, że tego rodzaju działania nie są tam podejmowane, a oni nie są informowani o odbywających się imprezach. Miasto nie może w takiej aktywności wyręczać organizacji, bo nie jest to jego rolą.
Lokalizacja Skweru Tekli Bądarzewskiej wydaje się wymarzona zarówno dla projektów angażujących lokalną społeczność, jak i działań na szerszą, ogólnowarszawską skalę, czemu sprzyja sąsiedztwo stacji metra.
Urzędnicy współpracujący z organizacjami pozarządowymi są otwarci na dialog, także w sprawach najmu lokali po preferencyjnych stawkach i jego konsekwencji. Zapraszamy zatem do przedstawiania swoich argumentów, w tej i w innych sprawach na spotkaniach Komisji Dialogu Społecznego, Forum Dialogu Społecznego czy też Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego.
Marek Kraszewski
Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy
Na zdjęciu Marek Kraszewski podczas debaty z cyklu "Reanimator", fot. Krzysztof Pacholak
Źródło: Biuro kultury m.st. Warszawy