Ulice Olecka przez dwa tygodnie stały się kolorowe, za sprawą młodzieży, animatorów kultury i artystów z Fundacji Przystanek Twórczość z Warszawy. Młodzież organizowała liczne akcje plenerowe: wystawy fotografii w centrum miasta, happeningi, wywiady z mieszkańcami, graffiti na starych murach przy AGT.
Każdego dnia podczas warsztatów twórczych rodziły się nowe pomysły na inicjatywy artystyczne. Można było spotkać młodych ludzi rozdających przechodniom aforyzmy i swoje marzenia ukryte w balonach. Zadających pytania mieszkańcom „Olecko to dla mnie …:, „Dom to …”, Marzę o …”, co bardzo miło zaskakiwało olecczan i budziło uśmiech na ich twarzach.
Na pytanie Olecko to dla mnie… ludzie odpowiadali: "najlepsze miejsce na ziemi", "uśmiechnięci ludzie", "kraina spokoju i miejsce wypoczynku", "dom rodzinny, wspomnienia młodzieńczych lat". A Dom jest dla mnie…: "wszystkim", "całym życiem", "ostoją", "wsparciem i poczuciem bezpieczeństwa", "odpoczynkiem", "azylem spokoju".
Młodzież zrealizowała dwa ciekawe happeningi, podczas jednego przemaszerowali ulicami miasta z gazetami, wykrzykując w teatralny sposób treści zawarte w gazetach. Podczas kolejnego wykorzystali parasole z kolorowymi naklejkami i napisami. Chodziło o to, by zaskoczyć mieszkańców i oderwać ich od rutyny życia i wizualnych przyzwyczajeń. Młodzi ludzie pierwszy raz stali się autorami tego typu akcji i czuli się w tej roli doskonale.
Ciekawa wystawa powstała w centrum miasta. Uczestnicy warsztatów otrzymali aparaty i ruszyli w miasto, by zrobić sobie ciekawe portrety. Na sznurkach młodzież zawiesiła swoje zdjęcia z podpisem „Czuję się…”. Wystawę można zobaczyć na balustradzie przy Placu Wolności.
Kolejna akcja uliczna ciesząca się dużym zainteresowaniem to „MARZENIE W BALONIE”. Balony z ukrytymi marzeniami młodzieży wisiały na sznurkach i przyciągały uwagę przechodniów, którzy zabrali je ze sobą do domu.
Pod opieką reżyserki filmu animowanego młodzież pracowała nad stworzeniem własnych etiud. Powstały krótkie filmy promujące ulubione miejsca młodzieży pt. „Wesołym autobusem przez Olecko” i „Miłosne zagrywki”. Była również szansa, aby zrobić własne vlepki, graffiti, pocztówki, podczas innowacyjnych warsztatów z animatorami z Grupy OF.
Wypowiedź uczestniczki warsztatów:
Dla mnie osobiście warsztaty z projektu "Małe Miasto-przestrzeń działań twórczych" są pozytywnym oderwaniem od rzeczywistości, szkoły i domu. Możemy się na nich bardzo wiele nauczyć przede wszystkim twórczości, odkryć nasze małe i duże talenty. Dużo rozmawiamy i bawimy się twórczo, dzięki czemu właśnie poznajemy się od innej strony- od wewnątrz. Przez włożoną przez nas pracę w projekt możemy stworzyć coś dla siebie, ale także dla innych ludzi z naszego miasta i nie tylko. Takie spotkanie jest dla mnie inspiracją do działania. Myślę, że zrobiliśmy "pierwszy krok w chmurach". To, co mamy jeszcze do zrobienia, to więcej kroków "na ziemi". Basia (uczennica LO w Olecku)
Wszystkie działania są realizowane w ramach projektu „Małe Miasto – przestrzeń działań twórczych”, finansowanego w ramach programu kulturalnego Akademia Orange. Organizatorem jest Fundacja Przystanek Twórczość i Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate”.
Projekt został zrealizowany w ramach II edycji programu nowoczesnej edukacji kulturalnej Akademia Orange. Cykl prezentuje laureatów Programu realizowanego od stycznia do czerwca 2011. Portal NGO.pl jest patronem medialnym Akademii Orange.
Pobierz
-
akademia orange
628832_201103111446500259 ・38.72 kB
Źródło: Fundacja Orange