(PAP) - Małe miasta i gminy, których potencjału kulturalnego często się nie docenia, mogą się uczyć od dużych miast – mówi Artur Celiński, z Fundacji Res Publica Nowa, szef zespołu DNA Miasta.
Raport z badania „DNA Miasta: Diagnoza” - dotyczący sposobów zwiększania aktywności mieszkańców we wspólnym tworzeniu miejskiej polityki kulturalnej - wykazał, że największą trudność sprawiło angażowanie zwykłych mieszkańców w tworzenie koncepcji i wizji miasta zgłoszonego do konkursu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Celem raportu było sprawdzenie w jaki sposób miasta tworzą swoją politykę kulturalną. Przy okazji aplikowania do ESK miasta zobligowane były do stworzenia dokumentu, który byłby długofalową strategią rozwoju kultury.
- Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby miasta nie włączały w to na szeroką skalę mieszkańców i chcieliśmy się dowiedzieć jak te mechanizmy są uruchamiane – mówi Artur Celiński.
Najważniejszym działaniem, które zaobserwowano w ramach badań, był wzrost entuzjazmu i zainteresowania rolą kultury w rozwoju miasta. Oczywiście raport brał pod uwagę duże miasta. Czy z ich doświadczeń mogą skorzystać małe gminy?
- Małe miasta i miejscowości, których potencjału kulturalnego często się nie docenia, mogą się nauczyć w jaki sposób budować entuzjazm, jak patrzeć na kulturę i wykorzystywać ją do rozwoju – uważa Artur Celiński.
Jego zdaniem coraz częściej mieszkańcy chcą w uczestniczyć w życiu miast. - Wydaje mi się, że to będzie się także rozprzestrzeniało na mniejsze miejscowości – przypuszcza Artur Celiński. Na razie jest to widoczne bardziej w działaniach pozarządowych, bo zgodnie z prawem każda gmina musi stworzyć program współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Jak podkreśla Celiński, jest dużo do zrobienia w sprawie kultury w Polsce, a twórcy raportu przyglądali się przede wszystkim dużym ośrodkom, które wyznaczają trendy w realizacji działań.
- Niestety, okazało się, że miasta nie stworzyły żadnych mechanizmów partycypacji, ale wzrósł entuzjazm i zainteresowanie kulturą miejską wśród mieszkańców i władz – zapewnia Celiński.
Raport był tworzony od sierpnia do końca grudnia jako projekt badawczy prowadzony przez zespół DNA Miasta przy wsparciu ekspertów z Centrum Studiów nad Demokracją Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Program DNA Miasta: Diagnoza to kontynuacja działań Res Publiki Nowej, która od dwóch lat interesuje się kwestią uczestnictwa mieszkańców miast w kulturze.
Powstanie raportu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Obserwatorium Kultury 2010.
Europejska Stolica Kultury to miasto wybrane przez Unię Europejską, które na rok staje się kulturalnym centrum Europy. Wybrana stolica kultury w ciągu jednego roku ma szansę zaprezentowania potencjału kulturalnego nie tylko swojego miasta, ale także regionu i całego kraju.
5 polskich miast: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa oraz Wrocław zakwalifikowało się do etapu selekcji końcowej konkursu o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.