Największe polskie miasta chcą mieć odrębny Metropolitalno-Miejski Program Operacyjny. Stanowisko w tej sprawie przyjęła Unia Metropolii Polskich - informuje PAP.
„Artykułując potrzeby miast, kierując się jednocześnie przesłankami merytorycznymi i dotychczasowym kierunkiem w programowaniu na poziomie europejskim i krajowym, opowiadamy się za wprowadzeniem dla największych polskich miast odrębnej linii finansowania rozwoju od 2014 r. w formie dedykowanego Metropolitalno-Miejskiego Programu Operacyjnego” – napisano w stanowisku UMP.
To odpowiedź największych polskich miast na zaprezentowane 21 maja przez ministerstwo rozwoju regionalnego założenia do Krajowej Polityki Miejskiej. Zdaniem Unii Metropolii Polskich ten dokument jest dobrym fundamentem do budowy instrumentów programowo-finansowych skierowanych bezpośrednio do wielkich miast.
W swoim stanowisku UMP przekonuje, że realizowane dotychczas przez miasta projekty unijne dużo bardziej wpisywały się w strategie wojewódzkie i krajowe, nie uwzględniając potencjału i roli regionów metropolitalnych. Zdaniem metropolii to się musi zmienić.
UMP przypomina, że w 12 miastach, które do niej należą mieszka 7 mln mieszkańców, a wraz z innymi powiatami z obszarów metropolitalnych - 17 mln osób, czyli ponad 40 proc. wszystkich Polaków.
Metropolie zauważają, że finansowanie nowego Metropolitalno-Miejskiego Programu Operacyjnego mogą zapewnić środki, które Komisja Europejska chce wydzielić w ramach EFRR i EFS na zrównoważony rozwój największych polskich miast.
„Wbrew wyrażanym obawom, nie będzie to tożsame z pozbawieniem polityki wojewódzkiej wymiaru miejskiego, w zakresie której pozostałyby ośrodki miejskie o znaczeniu subregionalnym i lokalnym” – czytamy w stanowisku.
Źródło: PAP