Od stycznia 2012 Elbląskie Centrum Mediacji we współpracy z Kaliningradzką Regionalną Dziecięco-Młodzieżową Organizacją Inwalidów „Maria” realizuje projekt „Rosyjscy mediatorzy” finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności w ramach Programu „Przemiany w Regionie RITA”. Celem projektu jest przygotowanie kadr partnera, w tym psychologów, pedagogów oraz wolontariuszy do prowadzenia mediacji.
W naszym codziennym życiu pojawiają się rozmaite konflikty. Z jednymi radzimy sobie sami, rozwiązanie innych zmusza nas do szukania pomocy na zewnątrz. Najczęściej stosowaną formą rozstrzygania sporów nie tylko w Polsce jest sąd. Niestety bywa tak, że orzeczenia sądów są dalekie od naszych oczekiwań. Nie jesteśmy z nich zadowoleni, więc wykorzystujemy wszystkie możliwe środki odwoławcze, aby osiągnąć zamierzony cel. Proces taki trwa tygodnie, miesiące, a nawet lata. W tym czasie udowadniamy swoje racje, walcząc z drugą stroną sporu jak z przeciwnikiem. Ponosimy kolejne koszty, a efekt niekoniecznie jest taki jakiego byśmy oczekiwali. Dotychczas niewiele osób wie, że oprócz drogi sądowej istnieje alternatywa w postaci mediacji.
Czym jest mediacja?
Słowo „mediacja” pochodzi z greckiego medos, co oznacza - pośredniczący, neutralny, nie przynależny do żadnej ze stron. Rzymskie mediatio oznacza pośrednictwo.
Mediacja to dobrowolny i poufny inny wobec drogi sądowej sposób rozwiązywania sporów pomiędzy stronami w obecności bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej – mediatora.
W mediacji zatem sami zainteresowani szukają najwłaściwszego rozwiązania, bez przeprowadzania postępowania dowodowego, czy walki na argumenty prawne swoich pełnomocników. Strony mają możliwość rozmawiania między sobą nie tylko o problemie, ale również o uczuciach i oczekiwaniach.
Zasadniczym celem mediacji jest wypracowanie ugody satysfakcjonującej obie strony. Treść ugody jest wynikiem wzajemnych ustaleń pomiędzy stronami, nie zaś władczym rozstrzygnięciem sądu. Ugodę zawartą przed mediatorem, sąd na wniosek stron zatwierdza i ma ona moc prawną ugody zawartej przed sądem.
Warto również wskazać, że mediacja to proces, w którym obowiązują takie zasady jak dobrowolność, bezstronność, neutralność, poufność, akceptowalność, bezinteresowność i fachowość.
Jakie korzyści daje mediacja?
Przede wszystkim daje możliwość współdecydowania przez strony o sposobie rozwiązania sporu. Do korzyści płynących z mediacji należy zaliczyć także poufność – posiedzenia sądu są jawne, poza przypadkami określonymi w ustawie. W mediacji uczestniczą tylko strony i mediator,postępowanie mediacyjne jest szybsze. Nie ma skomplikowanego postępowania dowodowego. Strony współdecydują o terminach kolejnych spotkań,spór pozostaje w rękach stron, nie zaś w gestii prawników walczących na argumenty prawne. Strony same negocjują w zakresie składanych propozycji prowadząc dialog; możliwość poprawy relacji – rozmawiając strony dają sobie szansę wzajemnego zrozumienia motywów działania; koncentracja na interesach i potrzebach stron – strony skupiają się na rzeczywistych oczekiwaniach, nie na terminach i dowodach; niskie koszty, możliwość uzyskania ugody zatwierdzonej przez sąd bez skomplikowanego postępowania sądowego. Mediacja nie zamyka drogi sądowej.
Projekt pn. „Rosyjscy Mediatorzy – cykl szkoleń z zakresu mediacji” finansowany jest w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności Przemiany w Regionie RITA” realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.